Hamas'tan ateşkes önerisine ret

Telif hakkı AFP

Hamas, Mısır'ın İsrail'le ateşkes önerisini resmen reddetti. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Mısır'ı kararları ile ilgili olarak bilgilendirdiklerini açıkladı.

Sami Abu Zuhri, "Kurumlarımız bünyesinde yapılan değerlendirmenin sonunda ateşkes önerisini reddetmeyi kararlaştırdık" dedi.

Bazı Hamas yetkilileri daha önce ateşkes önerisinin tek taraflı olduğunu ve İsrail'i kayırdığını söylemiş, ateşkes görüşmelerine dahil edilmediklerini belirtmişti.

Daha önce, İslami Direniş Hareketi'nden (Hamas) adı açıklanmayan bir yetkilinin bugün Kahire'de Mısırlı yetkililerle görüşeceği bildirilmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da Kahire'de Mısır yetkilileriyle bir araya gelecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bugün düzenlediği basın toplantısında Hamas'ın Mısır'ın ateşkes önerisini redederek diplomatik bir çözüme kapıyı kapadığını söyledi.

Netanyahu, "Dün Mısır'ın ateşkes önerisini kabul ettim. Hamas reddetti. Bu süreçte altı saat boyunca ateşi kestik. Ancak Hamas kentlerimize roket yağdırmaya devam etti. Şiddetin sürmesinin tek sorumlusu Hamas'tır" dedi.

Dün Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları anlaşmayı reddederken, İslami Direniş Hareketi'nden resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Dört Filistinli çocuk yaşamını yitirdi

Öte yandan İsrail'in Gazze'ye yönelik artan hava saldırılarında ise son olarak dört Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Filistinli yetkililer, yaşamını yitiren çocukların saldırı sırasında bir plajda olduklarını söyledi. Saldırıda yaralanan çocuklar ise ilk etapta yakında gazetecilerin kaldığı bir otele götürüldü.

İsrail'in saldırılarında bu sabah da en az yedi Filistinli hayatını kaybetmişti.

Saldırılarda Hamas'ın üst yetkililerinden Mahmud Zahar ve eski Hamas İçişleri Bakanı Fethi Hamad'ın evleri de vurulmuştu.

İsrail Savunma Bakanlığı ise daha önce Gazze'nin doğu ve kuzeyinde yaşayan 100 binden fazla sivilden evlerini terketmelerini istemişti.

İsrail'de 'kara harekatı' sesleri

Bu arada İsrail'de Gazze'ye yönelik bir kara harekatı yapılmasını isteyen hükümet üyelerinin sayısı artıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ülkesinin tereddütsüz "gereken herşeyi yapması", operasyonlarının da İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin tamamını kontrol etmesiyle sonuçlanması gerektiğini söyledi.

Bugün bir hastanede gazetecilere açıklama yapan Lieberman, hava saldırılarının tek başına Hamas'ın roketlerinin oluşturduğu tehdidi ortadan kaldıramayacağını belirtti.

Lieberman, "Mısırlıların taraflara önerdiği ateşkese karşın, Filistinliler İsrail'e yönelik füze saldırılarını sürdürüyor. Vatandaşlarımız-halkımızı korumanın, onların güvenliğini sağlamanın temel hakkımız hatta temel yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyorum" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün Gazze'ye kara harekatı yapılmasını isteyen Savunma Bakan Yardımcısı Danny Danon'u ise görevden almıştı.

Bölgede İsrail ve Hamas'ın 8 Temmuz'dan bu yana düzenlediği karşılıklı saldırılarda bir İsrailli öldü.

Yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı ise 200'den fazla.

İlgili haberler