Hamas: İsrail savaş suçu işledi

Telif hakkı AFP

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında son olarak bir plajda oynayan aileden dört Filistinli çocuk hayatını kaybetti. Hamas İsrail'in "savaş suçu" işlediğini belirterek Birleşmiş Milletler'den saldırıyı kınamasını istedi.

Aileleri balıkçılık yapan Filistinli çocukların İsrail donanmasının bombardımanı sonucu yaşamlarını yitirdikleri açıklandı.

Çocukların plajında oynadıkları otelde çok sayıda yabancı gazeteci kalıyordu. Saldırıda yaralanan çocukların bazılarına ilk yardımı da gazeteciler yaptı.

İsrail olayın soruşturulduğunu açıkladı.

BBC'ye konuşan İsrail Maliye Bakanı Yair Lapid, Gazze'de çocukların ölmesinin "korkunç bir trajedi" olduğunu söyledi. Lapid Hamas'ı, "gücünü ve roketlerini korumak için çocukları kullanmakla" suçladı.

İsrailli yetkililer daha önce de Gazze sahillerinden İsrail'e yönelik roket saldırıları düzenlendiğini iddia etmişti.

Bölgede İsrail ve Hamas'ın 8 Temmuz'dan bu yana düzenlediği karşılıklı saldırılarda bir İsrailli öldü. Yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı ise 200'den fazla.

Hamas'tan ateşkese 'resmen' ret

Öte yandan Hamas, Mısır'ın İsrail'le ateşkes önerisini resmen reddetti. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Mısır'ı kararları ile ilgili olarak bilgilendirdiklerini açıkladı.

Sami Abu Zuhri, "Kurumlarımız bünyesinde yapılan değerlendirmenin sonunda ateşkes önerisini reddetmeyi kararlaştırdık" dedi.

Telif hakkı AFP

Bazı Hamas yetkilileri daha önce ateşkes önerisinin tek taraflı olduğunu ve İsrail'i kayırdığını söylemiş, ateşkes görüşmelerine dahil edilmediklerini belirtmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı ise Hamas'ın yanıtının bakanlığa ulaşmadığını açıkladı. Ancak bir bakanlık sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, Hamas önerilerini reddetse de ateşkes çabaların sürdüreceklerini söyledi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas bugün Kahire'de Mısır yetkilileriyle bir araya gelecek.

BBC'ye konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise BBC'ye yaptığı açıklamada, Hamas'ın sonunda ateşkesi kabul edeceğine inandığını söyledi. Hamas yetkilileri ile temas halinde olduğunu açıklayan El Arabi, birkaç gün içinde ateşkes için anlaşmaya varılmasını umduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise düzenlediği basın toplantısında Hamas'ın Mısır'ın ateşkes önerisini redederek diplomatik bir çözüme kapıyı kapadığını söyledi. Netanyahu, "Dün Mısır'ın ateşkes önerisini kabul ettim. Hamas reddetti. Bu süreçte altı saat boyunca ateşi kestik. Ancak Hamas kentlerimize roket yağdırmaya devam etti. Şiddetin sürmesinin tek sorumlusu Hamas'tır" dedi.

Dün Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ateşkesi reddederken, İslami Direniş Hareketi'nden resmi bir açıklama yapılmamıştı.

İsrail'de 'kara harekatı' sesleri

Bu arada İsrail'de Gazze'ye yönelik bir kara harekatı yapılmasını isteyen hükümet üyelerinin sayısı artıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ülkesinin tereddütsüz "gereken herşeyi yapması", operasyonlarının da İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin tamamını kontrol etmesiyle sonuçlanması gerektiğini söyledi.

Bugün bir hastanede gazetecilere açıklama yapan Lieberman, hava saldırılarının tek başına Hamas'ın roketlerinin oluşturduğu tehdidi ortadan kaldıramayacağını belirtti.

Lieberman, "Mısırlıların taraflara önerdiği ateşkese karşın, Filistinliler İsrail'e yönelik füze saldırılarını sürdürüyor. Vatandaşlarımız-halkımızı korumanın, onların güvenliğini sağlamanın temel hakkımız hatta temel yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyorum" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün Gazze'ye kara harekatı yapılmasını isteyen Savunma Bakan Yardımcısı Danny Danon'u ise görevden almıştı.

İlgili haberler