Putin: ABD'yle ilişkilerimiz çıkmaza giriyor

Telif hakkı RIA Novosti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve AB'nin ülkesine yönelik son yaptırımlarına tepki gösterdi. Putin, yaptırımların özellikle ABD'yle ikili ilişkilerine zarar vereceğini söyledi.

Brezilya'da gazetecilere konuşan Rusya lideri, "ABD'yle ilişkilerimiz çıkmaza giriyor" ifadesini kullandı.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de ülkesine yönelik son yaptırımları nedeniyle ABD ve AB'yi kınadı. Medvedev, yaptırımların hiçbir şeye yaramayacağını belirtti.

Medvedev ayrıca yeni yaptırımların Rusya'yı savunma ve güvenlik harcamalarını artırmaya zorlayacağını vurguladı.

ABD ve AB, Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek verdiği gerekçesiyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamayı kararlaştırmıştı. ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'da krizi yatıştırma sözünü yerine getirmediğini söylemişti.

Washington'un yaptırımları, "Putin'in kişisel projesi" olarak görülen ve yakın çevresinde yönetilen dev petrol şirketi Rosneft'i, bazı silah şirketlerini ve üst düzey dört Rus yetkiliyi de kapsıyordu.

Brüksel'in yaptırımları ise Rusya'daki yeni kalkınma projelerinin askıya alınmasını öngörüyordu.

Moskova Borsası'nda düşüş

ABD ve AB'nin son yaptırımları, Rusya'da piyasaları olumsuz etkiledi.

Moskova Borsası'nda hisse senetleri bu sabah yaklaşık yüzde 2,5 değer kaybetti. Rosneft hisselerinde ise bu oran yüzde 5'i aştı.

Telif hakkı Reuters

Rus Rublesi de Amerikan Doları'na ve AB'nin ortak para birimi Euro'ya karşı değer kaybetti.

Rusya, Moskova yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'im muhalif gösteriler sonrası görevi bırakmak zorunda kalmasının ardından Mart ayında Kırım'ı ilhak etmişti.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların birçok kentte kontrolü ele alması sonrası güvenik güçleri ile ayrılıkçı milisler arasında çıkan çatışmalarda 1000'den fazla kişi öldü, on binlerce kişi de evlerini terk etti.

Tüm bu gelişmeler ise Rusya ile Batılı ülkeler arasında Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana yaşanan en büyük krize yol açmıştı.

İlgili haberler