Erdoğan'dan İsrail'e soykırım suçlaması

Telif hakkı AP

İsrail'in dün gece Gazze Şeridi'nde başlattığı kara harekâtı bugün de devam etti.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun talimatı üzerine başlayan kara harekâtının yanı sıra Gazze'ye havadan ve denizden saldırılar da düzenlendi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, kara harekâtının başlamasından bu yana Gazze'nin kuzeyinde en az 24 Filistinli'nin öldüğünü belirtti.

Yetkililer, ölenlerin içinde İsrail tanklarından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden üç çocuk olduğunu da söyledi.

İsrail ordusu ise operasyonda bir askerin öldüğünü açıkladı.

Gazze'nin doğusuna saldırı

AFP haber ajansının aktardığına göre İsrail tankları Gazze'nin doğusuna saldırmaya devam ediyor.

Ajansın sağlık ekiplerine dayandırdığı haberde, tanklardan açılan ateşte ikisi çocuk en az üç Filistinli'nin öldüğü belirtiliyor.

Acil Yardım Hizmetleri sözcüsü Eşref el Kudra, biri 4, diğeri 7 yaşında olan çocukların Gazze'nin doğusundaki Şecaiye'de, 20li yaşlardaki bir Filistinli'nin de Refah'ın güneyinde öldüğünü söyledi.

'40 bin kişi sığınaklarda'

Telif hakkı Reuters

8 Temmuz'da başlayan operasyonda, çoğu sivil 271 kişi öldü.

Birleşmiş Milletler (BM), bugün itibariyle sığınaklara başvuran kişi sayısının neredeyse iki katına çıktığını açıkladı.

Daha önce 22 bin kişinin kaldığı 34 BM sığınağında kalan sayısının bugün itibariyle 40 bini aştığı belirtildi.

Açıklamayı yapan BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü Sözcüsü Christopher Gunness, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayrıca buradaki çalışmalarımız için 60 milyon ABD doları yardım talebinde bulunduk. Böylece yerinden edilenlerin gelecek ayki masraflarını da karşılayabileceğiz ve önümüzdeki altı ay içinde acil durumlarda hizmet verebileceğiz."

'Operasyonu genişletebiliriz'

Başbakan Netenyahu bugün yaptığı açıklamada "Operasyonu ciddi ölçüde genişletmeye hazırız" dedi.

Ordunun harekâtın genişlemesi ihtimaline karşı gerekli tedbirleri aldığını söyleyen Netanyahu, hedeflerinin Hamas'ın Gazze'de oluşturduğu tünel sistemi olduğunu vurguladı ve "Bu sistemi sadece hava saldırıları ile çökertemezdik" şeklinde konuştu.

Filistinli Hamas'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise, Netenyahu'nun açıklamalarına karşılık "Netenyahu çocuklarımızı öldürüyor ve bunun bedelini ödeyecek" dedi.

İsrail Gazze'de on gün boyunca 1,960 saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Hamas'ın ise İsrail'e 1,380 roket attığı belirtiliyor.

Telif hakkı AP

BM, bu çatışma sürecinde Gazze'de en az 1,370 evin hasar gördüğünü ve 18 bin insanın yerinden edildiğini belirtiyor.

Filistin lideri Abbas İstanbul'da

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, bugün İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir basın toplantısı düzenleyen Abbas, ateşkes için çabalarının devam ettiğini söyledi.

Abbas'ın da katıldığı AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın iftar yemeğinden konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "BM'nin İsrail hakkında aldığı yüzlerce karar var ama uygulanabilirlik yok" dedi.

Bugün erken saatlerde gazetecilere konuşan Erdoğan, İsrail'i eleştirmişti.

Erdoğan, İsrail'i dünyada çocukları öldürmeyi en iyi bilen ülke olarak tanımladı ve soykırım yaptığını söyledi.

"İsrail dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir, Ortadoğu'da barışını tehdit eden bir ülkedir. Dolayısıyla da Türkiye olarak biz kendimiz bir defa, şahsen ben bu görevde bulunduğum sürece, hiç bir zaman İsrail ile zaman olumlu bir şey düşünemem" diyen Erdoğan, maslahatgüzar seviyesinde bulunan ikili diplomatik temsil düzeyinin daha da aşağı çekilebileceği mesajını verdi.

ABD: İsrail'in meşru müdafaa hakkını destekliyoruz

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in meşru müdafaa hakkını desteklediğini söyledi.

Barack Obama, İsrail'in sivil kayıpları en düşük düzeye indirecek bir yaklaşım sergilemeyi sürdürmesini umduğunu da belirtti.

Obama, "Bununla birlikte, ABD ve müttefikleri Gazze'de şiddetin artmasından ve daha fazla masum insanın ölmesinden kaygı duymaktadır" dedi.

Bu sabah İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bölgeye gitmeye hazırlandığını açıkladı.

İlgili haberler