Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Devleti paylaşmaya hazırız

Telif hakkı n

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yannis Kassulides, Ada'da çözümsüzlüğün iki tarafa da zarar verdiğini belirterek, "Tek bir planımız var, o da Ada'nın yeniden birleştirilmesi. Gelecekteki Kıbrıs devletini siyasi eşitlik temelinde Türklerle paylaşmaya hazırız" dedi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kassulides, Şubat ayında yeniden başlayan görüşmelerin iyi gitmediğini söyledi:

"İki liderin ortak deklarasyonuyla, müzakerelere iyi bir başlangıç yaptık. Pekçok zorlu konuda büyük çaba harcayarak bu sonucu elde ettik. Ardından müzakerelere başladık. Bu aşamada müzakerelerin çok iyi gitmediğini söylemeliyim. Ama bu tuhaf bir durum değil. Müzakerelerde her zaman zorluklar ve kötü anlar olur. Ama sonrasında ortak deklarasyonda (Şubat ayında iki lider arasında yeni müzakerelere temel oluşturması amacıyla yayımlanan ortak bildiri) olduğu gibi sonuca ulaşabilir.

Telif hakkı n

BBC TÜRKÇE: Türk tarafının sunduğu yol haritasında bu yılın sonuna kadar bir çözüme ulaşılması hedefi yer alıyor. Bu sizce gerçekçi bir hedef mi?

"Yıl sonuna kadar çözüm gerçekçi değil"

KASSULİDES: Tarafların masadaki pozisyonlarına bakınca bu gerçekçi değil. Ama önemli olan bir an önce çözüme varmaktır. Müzakereler çıkmaza girmemeli. Tek bir planımız var. O da A planı. Yani, adanın iki bölgeli, iki toplumlu, bir federasyon çatısı altında; tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlığa sahip bir ülke olarak yeniden birleştirilmesi. Bunu sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

BBC TÜRKÇE: Müzakerelerde en önemli anlaşmazlık konuları neler?

KASSULİDES: Ayrıntılara girersem, suçlama oyununa girme riskini almış olurum.

BBC TÜRKÇE: Çözümsüzlükte en fazla kaybeden taraf hangisi?

KASSULIDES: İki taraf da çok şey kaybediyor. Bizim, tüm ada için Kıbrıslı Türklerle paylaşacağımız yönetim konusunda (tavizler) vermemiz gerekiyor. Bizim çabalarımızın sonucu gerçekleşen Avrupa Birliği üyeliğini de Kıbrıslı Türklere sunacağız. Böylece Kıbrıslı Türklerin uluslararası meşruiyete sahip olmamaları durumu sona erecek. Bunlar bizim yapmamız gerekenler. Kıbrıslı Türkler de bunun karşılığında toprak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları doğrultusunda mülklerin yasal sahiplerine iadesi ve güvenlik konusunda (tavizler) verecek. İki taraf da yeni güvenlik ve garantiler sisteminde kendini eşit derecede güvende hissetmeli.

BBC TÜRKÇE: Konuştuğumuz bazı yaşlı Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumların kendilerini eşit olarak görmediğini söylüyor.

KASSULIDES: Ama bu doğru değil. Bizim onlara azınlık gibi davranacağımız, onlar üzerinde tahakküm kuracağımız gibi şeyleri ben de duyuyorum. Az önce söyledim. Biz, siyasi eşitlik temelinde, gelecekteki Kıbrıs devletini Kıbrıslı Türklerle paylaşmaya hazırız. Kıbrıslı Türklere, içinde bulundukları hukuki tecritten kurtulmaları sağlayacak bir çıkış yolu sunmaya hazırız. Ve birlikte AB üyesi olacağımızı söylüyoruz. Tüm bunlar, bu söylenenlerle nasıl bağdaşır? Bu günümüze değil, 1960'lara ait bir söylem."

"Ayrı kaldığımız süre içinde, bu kez birbirimize karşı samimi olmamız ve birbirimize yeniden güvenmemizi sağlayacak yollar bulmamız gerektiğini anladık. Kıbrıslı Türklerin bir çözümden önce; bir-iki yıl içinde - ki biz daha da erken olmasını istiyoruz- doğrudan ticaret hakkına kavuşmasını önerdik. Sonuçta onlar hep istedikleri gibi doğrudan ticaret yapabilirler, biz de Maraş'ı alabiliriz. Biz bunun güven meselesinde her şeyi değiştirebilecek bir şey olduğunu düşünüyoruz. Çünkü herkes diğer tarafın ciddi olduğunu görecek. Çünkü bahsettiğiniz eski kuşak Kıbrıslı Türklerinki gibi, Kıbrıslı Rumlar arasında da başka konularda benzer duygular var."

'Doğal gaz Tüm Kıbrıslılara ait'

BBC TÜRKÇE: Sizce doğal gaz rezervleri Kıbrıs sorununun çözümünü hızlandırır mı yoksa ters bir etki mi yapar?

KASSULİDES: Doğal gazın ters bir etkisi olursa çok yazık olur. Zıt bir etkisi olması mantıklı birşey değil zaten. Bu, iki toplum için de - hem Kıbrıslı Türkler, hem Kıbrıslı Rumlar - tüm Kıbrıslılar için çok iyi bir motivasyondur. Çünkü, her zaman söylediğimiz gibi, doğal gaz tüm Kıbrıslılara aittir. Bir çözümün ardından, tüm Kıbrıslılar bundan faydalanacaktır.

Türkiye'nin tutumu

BBC TÜRKÇE: Türkiye müzakerelerde nasıl bir rol oynuyor?

KASSULİDES:Türkiye ortak deklarasyon sırasında sürece aktif olarak dahil oldu. Bunu takdir ettik. Ama o zamandan sonra aktif katılımdan çekildi. Bunun nedeninin bölgemizde onları meşgul eden önemli gelişmeler ve seçimler olduğunu umuyorum. Umarım bu durum geçicidir.

İlgili haberler