Ukrayna'da düşen uçağa erişim sınırlandı

Telif hakkı Reuters

Uluslararası gözlemci ekibi, Ukrayna'daki Rus yanlısı isyancıların Malezya Havayolları uçağı enkazına erişimlerini kısıtladıklarını söylüyor.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, uluslararası gözlemcilerin 298 yolcusuyla birlikte Doğu Ukrayna'da düşen uçağın enkazını inceleyebileceğini söylemişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), "Ukraynalı ve Rus yetkililerin de katıldığı video konferansta ayrılıkçılarla görüşüldü ve ayrılıkçılar soruşturma kapsamında Ukraynalı yetkililerle işbirliği yapmayı kabul etti" dedi.

Ancak son olarak AGİT sözcüsü siteye erişimin silahlı adamlar tarafından kontrol edildiğini ve havaya bir el ateş açıldığını söyledi.

MH17 sefer sayılı uçağın Perşembe günü doğu Ukrayna'da isyancıların elindeki bir alandan atılan füze tarafından vurulduktan sonra düştüğüne inanılıyor.

Uçaktaki 298 kişi öldü. Bunlar arasında 80 çocuk da var.

Boeing 777 tipi uçak Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a uçuyordu.

Rusya sınırında düştü

Telif hakkı AP

Malezya Havayolları'na ait MH17 sefer sayılı uçakla irtibat kesildiğinde, uçak aylardır çatışmaların yaşandığı Ukrayna'nın doğusundan Rusya hava sınırına girmek üzereydi.

Malezya Başbakanı Necib Razak "Bu büyük trajediye neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Uçağın rotası, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından güvenli ilan edilmişti" dedi.

Malezya Ulaştırma Bakanı Liow Tiong Lai Kuala Lumpur'da düzenlediği basın toplantısında Malezya Havayollarının MH17 sefer sayılı uçağının yetkililer tarafından uçuş rotası konusunda uyarılmadığını ifade etti.

"Asya-Pasifik seferi yapan 16 yolcu uçağının 15'i bu rotayı kullanıyor" diyen Bakan, uçakla temasın kesilmesinden hemen önce tüm sistemlerinin normal çalıştığını ifade etti.

Telif hakkı AP

Uçağın bir füze saldırısına hedef olduğu şüphesi yaygın.

Ukrayna hükümeti ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar uçağın düşüş nedeni konusunda birbirilerini suçluyor.

Dün akşam saatlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar, uçağın kara kutusunun bulunduğunu ve incelenmek üzere Moskova'ya gönderildiğini iddia etti.

Reuters haber ajansı ise, bu sabah geçtiği haberde ikinci bir kara kutunun enkazda bulunduğunu belirtti.

Ayrılıkçıların ses kaydı yayımlandı

BBC İzleme Servisi'nin aktardığına göre, Ukrayna Güvnelik Birimi SBU, resmi YouTube hesabından Rusya yanlısı ayrılıkçılara ait olduğunu belirttiği bir konuşma yayımladı.

Güvenlik biriminin aktardığına göre konuşmalarda, "Rusya yanlıları uçağın düşürüldüğünü itiraf ediyor" ve içlerinden biri "Bu bir sivil uçak" diyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Malezya Havayolları'na ait uçağın düşürülmesinin bir "terör eylemi" olduğunu söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, BBC'ye "hükümetin elinde uçağın ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğüne dair kanıt olduğunu" açıkladı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Anton Herashchenko da, AP haber ajansına yaptığı açıklamada "uçağın 10 bin metre irtifada, füzeyle vurulduğunu" söyledi.

Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev de olaydan Rusya'yı sorumlu tuttu. Sergeyev "Rusya 'teröristlere' uçakları vurabilen sofistike füze sistemleri vermeseydi, olay yaşanmazdı" dedi.

Ayrılıkçı lider Aleksander Borodey ise olaydan Ukrayna hükmetini sorumlu tuttu, "uçağın düşüş nedeninin araştırılması için bir kaç günlük ateşkese hazır olduklarını" söyledi.

Telif hakkı AFP

ABD de "vuruldu" diyor

Associated Press haber ajansı, ABD'li istihbarat yetkililerinin, uçağın karadan havaya atılan bir füzeyle vurulduğuna inandıklarını bildirdi.

ABD'li yetkili füzenin sınırın hangi tarafından atıldığını bilmediklerini, ancak "ABD istihbarat değerlendirmeleri sonucunda, füzenin Rusya yanlısı ayrılıkçılar ya da Rusya tarafından atılmış olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu" söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da olayın "kaza olmadığını", uçağın "havada patlatıldığını" söyledi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusuna ait iki uçak düşürmüştü.

Hava sahası kapatıldı

Telif hakkı BBC World Service

Olayın ardından bir çok havayolu şirketi, uçaklarını Ukrayna hava sahasından uçurmayacaklarını açıkladı.

Avrupa çapında hava trafiğini yöneten Eurocontrol de Ukrayna hava sahasının uçuşlara kapatıldığını açıkladı.

Uçağın enkazının 15 km. çapında bir alana yayıldığı belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

Malezya Hava Yolları Avrupa Başkanvekili Huib Gorter, Amsterdam Schipol Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, uçaktaki yolcuların uyruğuna ilişkin bilgi verdi.

Yusuf Özkan'ın bildirdiği açıklamaya göre, yolculardan 154'ü Hollanda, 27'si Avustralya, 23'ü Malezya, 11'i Endonezya, 6'sı İngiltere, 4'ü Almanya, 4'ü Belçika, 3'ü Filipinler, biri de Kanada vatandaşıydı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte olayın üzerinde akşam saatlerinde Avrupa Birliği Zirvesi için bulunduğu Brüksel'den Amsterdam'a döndü.

Rutte, kaza nedeniyle resmi dairelerde ve yurtdışı temsilciliklerinde bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise olaydan Ukrayna hükümetini sorumlu tuttu. Putin "Kiev, ayrılıkçılara karşı askeri operasyonunu sürdürmeseydi, olay yaşanmazdı" dedi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise düşen uçakla ilgili taziyelerini bir tweet ile iletti. Medvedev, "Yüzlerce insan hayatını uçak kazasında kaybetti. Bu çok büyük bir trajedi. Tüm mağdurlar için yas tutuyorum" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama da Ukrayna Başbakanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştü. Obama Ukrayna hükümetinden, olayla ilgili "adil ve şeffaf bir inceleme" yapılmadan, uçağın enkazının kaldırılmamasını istedi.

İlgili haberler