Gazze'de en kanlı gün

Telif hakkı n

Gazze, İsrail'in 13 gün önce başlattığı saldırılarda en kanlı günü yaşadı. Sadece bir mahallede 68 Filistinli öldü.

Görgü tanıkları Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye bölgesinde sokakların cesetlerle dolu olduğunu söylüyor. Binlerce kişinin kenti terk ettiği haber veriliyor. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'i Şucaiyye'de katliam yapmakla suçladı.

İsrail ordusu insani amaçlı olarak Şucaiyye'de iki saat süreyle ateşkes uygulayacağını duyurmuştu. Ancak BBC ekibi, ateşkesin başlamasından bir saat kadar sonra çatışmaların yeniden başladığını aktardı.

Hafta sonunda ölü sayısı hızla arttı.

425'ten fazla Filistinli öldü

Filistinli sağlık yetkilileri, 13 gün içinde ölen Filistinlilerin sayısının 425'i aştığını duyurdu. Sadece Pazar günü ölen Filistinlilerin sayısının 87 olduğu bildiriliyor. Bu kaynaklara göre yaralı sayısı 3 bini geçti.

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler, ölenlerin çoğunun siviller olduğunu açıkladı.

Telif hakkı AP

İsrail, Cumartesi gecesinden bu yana 13 askerin öldüğünü açıkladı. Böylece Başbakan Benyamin Netanyahu'nun saldırı emrini verdiği 8 Temmuz'dan bu yana ölen İsrailli asker sayısı 18'e çıktı. Şimdiye kadar iki İsrailli svilin hayatını kaybettiği haber veriliyor.

Telif hakkı n

Zırhlı İsrail birlikleri ilerleyişini sürdürürken Gazze son bir kaç saattir aralıksız bombardıma tutuluyor.

Hamas da İsrail'e roket fırlatmaya devam ediyor.

Telif hakkı n

Roketlerden biri Aşkelon kentine düştü.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, BBC Arapça Servisi'ne açıklamasında, Şuacciye'yi "teröristlerin kalesi" olarak niteledi ve bölgede roket rampaları olduğunu öne sürdü.

Hamas, hava ve denizden gerçekleştirilen yoğun bombardımana rağmen İsrail'e roket fırlatmaya devam etmişti. İsrail Perşembe günü kara harekâtına başlamıştı.

İsrail kara harekâtını Hamas'ın silah kaçırmak ve İsrail'e saldırılar düzenlemek için kullandığı tünelleri ortadan kaldırmak amacıyla başlattığını, hava saldırılarının buna yeterli olmadığını söylüyor.

Telif hakkı n

İsrail, Cumartesi günü iki askerin bu tünellerden birini kullanarak İsrail'e geçen Filistinli militanlar tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmek üzere Katar'a gidecek.

Telif hakkı n

BM'den yapılan açıklamada bu ziyaretin, "İsraillilerle Filistinliler arasındaki şiddeti sona erdirme ve çözüm yolu bulmaya yönelik" bölge turunun bir parçası olduğu kaydedildi. Ateşkes için diğer ülkelerin yanında Mısır, Katar, Fransa ve Birleşmiş Milletler'in yürüttüğü diplomatik çabalar sonuç vermedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Cumartesi günü Netanyahu ile bir araya geldi, ancak ateşkes girişimlerinden sonuç alamadı.

İlgili haberler