Gazze'de iki aileden 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti

Telif hakkı Reuters

İsrail, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin acil ateşkes çağrısına rağmen Gazze'de karadan ve havadan saldırılarını sürdürüyor. Filistinli sağlık görevlileri, son saldırılarda iki aileden 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Görevlilerin yaptığı açıklamaya göre, yaşamını yitirenlerden 25'inin cenazeleri Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kasabasında yıkılmış bir evin enkazından çıkarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, iki hafta önce başlayan İsrail saldırılarında yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısının 500'ü aştığını bildirdi.

İsrail uçakları sabah saatlerinde Şecaiyye ve Maghazi üzerinde uçarken, tanklar da bölgede top atışına başladı.

Geçen hafta Perşembe günü kara harekâtına başlayan ve saldırılarını artıran İsrail ordusu ise Gazze'deki tünellerden ülkeye geçen en az 10 Hamas militanının öldürüldüğünü duyurdu.

Hamas'ın roket saldırılarında ise 18'i asker toplam 20 İsrailli öldü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik çabalara destek vermek için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gidecek.

BM İnsan Hakları Konseyi de Mısır'ın çağrısı üzerine Çarşamba günü acil toplanma kararı aldı.

BM: Derhal ateşkes ilan edilsin

Telif hakkı Reuters

Ürdün'ün çağrısı üzerine olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Konsey, gizli oturumu sonrası bölgede can kaybının artmasından dolayı ciddi kaygı duyduğunu bildirmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da İsrail'in Gazze'nin doğusundaki Şecaiyye bölgesini bombalamasını "vahşice bir hareket" olarak nitelendirdi.

Örgüt, Gazze'de evini terk etmek zorunda kalan 83 bin 695 kişinin 61 sığınağa yerleştirildiğini ve evlerini, terk edenlerin sayısının hızla arttığını açıkladı.

Dün en kanlı gündü

İsrail'in iki hafta önce başlattığı Gazze'deki saldırılarda en kanlı gün dündü. Saldırılarda 100'den fazla Filistinli ve 13 İsrail askeri hayatını kaybetmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da İsrail'in Şecaiyye'de katliam yaptığını söyledi.

Telif hakkı Reuters

BBC Arapça'ya konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Şecaiyye için "terörün kalesi" ifadesini kullandı ve roketlerin İsrail'e bu bölgeden fırlatıldığını söyledi. Netanyahu, 'İsrail ordusunun nüfusun yoğun olduğu bölgelere girmekten başka şansı kalmadığını' belirterek sivillere bölgeyı terk etmeleri uyarısında bulundu.

Gazze'deki BBC muhabiri Yolande Knell, binlerce Filistinlinin Şecaiyye'yi terk etmeye başladığını aktardı.

İsrail Hamas'ı yalanladı

Öte yandan, Hamas dün Gazze'nin Şecaiyye bölgesindeki şiddetli çatışmalar sırasında bir İsrail askerini esir aldığını iddia etti.

Telif hakkı AFP

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ron Prosor ise Hamas'ın iddiasını yalanladı.

Hamas'ın iddiasından sonra Gazze'de "kutlama amaçlı havaya ateş açıldığı" bildirilmişti.

Üç yıl önce İsrail ile Hamas arasındaki takas anlaşmasında, esir İsrail askeri Gilad Şalit ve 1000'den fazla Filistinli tutsak karşılıklı serbest bırakılmışlardı.

İlgili haberler