İskoçya: 'Referandumda evet sağlığa iyi gelebilir'

Sir Harry Burns

İskoçya özerk yönetiminin eski sağlık yetkilisi Harry Burns, bölgenin bağımsızlığı için yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanılmasının "ülke sağlığına çok iyi gelebileceğini" söyledi.

BBC'nin İskoçya radyosuna açıklama yapan Sir Harry Burns, "insanlar hayatlarının daha çok kendi kontrolleri altında olduğuna inanırlarsa sağlıkları düzelebilir" dedi.

Burns, "Sorun şu: Bağımsız bir ülkede yaşayan insanlar, kendi hayatları üzerinde daha fazla kontrol sahibi mi olurlar? Eğer öyleyse, bu sağlıkları için çok olumlu sonuçlar verir. İnsanlar yerel yönetimle, merkezi yönetimle daha fazla ilişki içinde olduğuna inanır ve kendileri hakkındaki kararları daha kolay alabildiğine inanırsa, bu, sağlık durumlarında da ilerleme sağlar." dedi.

Birliğin korunması savunan gruplar ise, Birleşik Krallık'a bağlı kalınmasının, İskoçya'daki ulusal sağlık hizmetleri açısından en iyi koşulları sağlayacağı görüşünde.

İskoçya özerk yönetiminin eski sağlık yetkilisi Burns, "Halen İngiltere'de alınan kararlar, özellikle de sağlık hizmetleriyle ilgili kararlar, İskoçya'da alınan kararlarlardan çok farklı. Bu büyük bir önem taşıyor; zira İngiltere'de sağlık hizmetlerinin gidişatından kaygılıyım" dedi.

Burns, sekiz yıl boyunca İskoçya'nın en üst düzeydeki sağlık yetkilisi olarak görev yaptıktan sonra, "sağlık alanındaki eşitsizliklerle mücadeleye odaklanmak amacıyla", Ocak ayında görevini bırakmıştı.

Harry Burns daha önce, İskoçya'nın karşı karşıya olduğu en önemli sorunun sağlık alanındaki eşitsizlik olduğunu belirtmişti.

Geçen hafta da, İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond, "Londra'da ulusal sağlık hizmetleri alanında yapılan özelleştirme ve ayırma girişimlerinin İskoçya'daki sağlık hizmetleri açısından giderek artan bir tehlike yarattığını" söylemişti.

İlgili haberler