CHP: MİT TIR’larıyla mühimmat taşındı

Telif hakkı n

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 19 Ocak’ta Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait üç TIR'ın Adana'da durdurularak aranmasına ilişkin tespit tutanaklarını açıkladı.

Tezcan, 'TIR'ların El-Kaide ve IŞİD gibi örgütlere silah ve mühimmat götürüldüğünün belgeleriyle ortaya çıktığını' savundu.

Her TIR'da sacdan yapılmış ikişer sandık olduğunu belirten ve sandıktan çıkan dokümanları gösteren Tezcan, roketlerin kafile numaralarının Kiril alfabesiyle olduğunu belirtti.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan şöyle konuştu:

"Birinci TIR’da birinci sandığı açmışlar 25-30 adet füze ve roket, füze tapaları. 15 sandıkta yaklaşık 450'ye yakın bomba atar mühimmat. İkinci sandıkta, 20-25 adet füze, roket. 25-30 adet ahşap sandıkta 60 mm çapında havan mühimmatları. 5-6 çuval içinde de uçaksavar mühimmatı bulunduğu tespit edilmiş. İkinci TIR’da 90-100 adet top mermisi ve üzerinde Arapça yazılı koliler. Üçüncü TIR’da hiç arama yapamıyorlar. Sadece sandıkların kapağını kaldırabiliyorlar. Bunun da tutanağı mevcut. Üçüncü TIR’da, çap ve miktarı tespit edilemeyen gelişigüzel konulmuş mühimmatlar olduğu tespit edildi diyor."

‘Esenboğa’dan yüklendi’

Tezcan, söz konusu TIR’ların, Ankara'daki Esenboğa Havaalanı'ndan yüklendiğini ifade etti.

Bülent Tezcan, "19 Ocak günü sabaha karşı saat 02.30'da Esenboğa Havaalanı’nda yabancı uyruklu bir uçaktan yükleniyor. Şoförün beyanına göre TIR’lar Reyhanlı'ya; sınıra götürülüyor. Sınırdan sonra şoförler TIR’ları, MİT elemanlarına teslim ettiklerini ifade ediyorlar. MİT elemanları sınırdan geçirip Suriye'ye El Kaide ya da IŞİD militanlarına teslim edip geliyorlar. Şoförler, bunu daha önce de birkaç kez yaptıklarını söylüyorlar" dedi.

Bölgeye, sistemli olarak “MİT'in ve iktidarın kontrolünde” silah sevkiyatı yapıldığını öne süren Tezcan, "Göndereceğiniz dört elemanın, Türkiye'ye fırlatacakları füzeleri peşin peşin bu TIR’larla mı taşıdınız? Reyhanlı saldırısında kullanılan mühimmatları bu TIR’larla mı taşıdınız?" diye sordu.

‘Bunların MİT görevlisi olduğu bilinmiyor’

Durdurulan bu TIR’ların baştaki ve sondakinin şoförlerinin yanına birer MİT elemanı verildiği, ortadaki TIR’da ise MİT elemanı olmadığını söyleyen Tezcan, arama başlarken, hiç kimsenin bunların MİT görevlisi olduğunu bilmediğini dile getirdi. Tezcan, şunları kaydetti:

"Arama başlarken bunların MİT görevlisi olduğu bilinmiyor. Aramadan sonra birinci TIR’daki silahlar ortaya çıkınca, direnme başlıyor, aratmak istemiyorlar, fiziki cebir-şiddet kullanılarak arama yapanlara saldırıyor MİT görevlileri. Bunlar da tutanakta yazılı. Savcılık, MİT Bölge Başkanlığı'nı arıyor. MİT Bölge Başkanlığı, başlangıçta TIR'ların geleceğinden haberleri olmadığını ifade ediyor. Yani Adana üzerinden TIR'larla bir şeyler taşınıyor ama Adana MİT Bölge bundan habersiz. Bu bile TIR konvoyunun içerisinde nelerin bulunduğunu ve konunun özellikle suç teşkil eden bir nakliye işlemi olduğunu açıkça ortaya koyuyor."

Bu tutanakların ilk kez açıklandığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bir soru üzerine, aramanın tamamının görüntülerinin de olduğunu söyledi.

19 Ocak’ta Adana'da terör örgütlerine “silah ve mühimmat taşındığı” iddiasıyla jandarma tarafından durdurularak aranan üç MİT TIR’ı, 17 Aralık’taki “yolsuzluk ve rüşvet” iddialarıyla gün yüzüne çıkan Hükümet-Gülen Cemaati kavgasının en önemli ayaklarından birini oluşturuyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Jandarma kullanıldı" demişti.

Hükümet yetkilileri de araçların MİT kontrolünde Suriye’ye insani yardım götürdüğünü ve savcıların arama yetkisi olmadığını söylemişti.