İsrail'e uçuşlar durduruldu

Telif hakkı AIRTEAMIMAGES.COM

Gazze'den atılan bir roketin İsrail'in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı yakınına isabet etmesinin ardından Türk Hava Yolları ile ABD'li ve Avrupalı havayolu şirketleri buraya uçuşlarını durdurdu.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç, Tel Aviv seferlerinin 24 saat süreyle durdurulduğunu açıkladı.

Genç Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Durum yakından izlenmekte olup, gelişmelere göre uçuşlarla ilgili karar gözden geçirilecektir" yazdı.

Doğan Haber Ajansı Türk Hava Yolları'nın İstanbul- Tel Aviv seferini yapan iki uçağının, Ben Gurion Havalimanı'nın çatışmalar yüzünden güvensiz olması nedeniyle geri döndüğünü duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık Dairesi de Ben Gurion'a uçuşların 24 saatliğine durdurulduğunu açıkladı.

İsrail'e uçan üç Amerikan havayolu şirketi- Delta, United ve US- seferlerinin durduğunu onayladı.

Lufthansa, KLM ve Air France gibi Avrupalı havayolu şirketleri de uçuşların iptal edildiğini açıkladı.

Swiss, Germanwings ve Avusturya havayollarını bünyesinde bulunduran Lufthansa, İsrail'e uçuşlarının iki günlüğüne durdurulduğunu belirtti.

Diğer havayolları şirketlerinin seferlerini ne kadar süreliğine durdurduğu ise net değil.

İngiliz Havayolları(British Airways) ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Durumu yakından takip ediyoruz. Uçuşlarımız şu an planlandığı gibi sürüyor" dedi.

İsrail Sivil Havacılık Dairesi Direktörü Giora Romm "Ben Gurion Havalimanı'nın yeterince güvenilir olduğunu göstermek ve yetkilileri uçuşların yeniden başlamasına ikna etmek için ABD ile birlikte çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.

İlgili haberler