Malezya uçağı: Sky muhabiri yaptığı haberden ötürü özür diledi

Colin Brazier Telif hakkı SKY

İngiltere'deki özel televizyon kanallarından Sky News'da muhabirlik yapan Colin Brazier, Ukrayna'da düşen MH17 uçağının yolcularına ait eşyaları karıştırmasının hatalı bir davranış olduğunu kabul etti.

Guardian gazetesinde bir yazısı yayımlanan Brazier, enkaz alanında herhangi bir kontrol olmadığını ve kendisinin de serbestçe uçağın enkazı arasında dolaşabildiğini belirtti.

Ancak yaptığının çok büyük bir hata olduğunu kabullenen Sky muhabiri, bir çocuk yolcuya ait matarayı görünce canlı yayında ağlamaya başladığını yazdı.

Söz konusu muhabirin Pazar günü öğle saatlerindeki canlı yayında yayımlanan haberinin ardından 100'ü aşkın izleyici medyadaki standartları izleyen kurum Ofcom'a şikayette bulunmuştu.

Haber hakkındaki şikayetler incelendikten sonra soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek.

Söz konusu haberde Brazier, açılmış bir bavuldan bazı eşyaları çıkarırken görülüyordu.

Colin Brazier, daha sonra eşyaları bavula geri bırakarak "Aslında böyle birşey yapmamalıyız herhalde" demişti.

Telif hakkı AFP

Sky News sözcüsü, muhabir Brazier ile Sky News'un "bu üzücü davranış dolayısıyla derinden özür dilediklerini" açıkladı.

Brazier, Guardian'daki yazısında, televizyon haberi ardından sosyal medyada doğan yoğun tepki üzerine gelişmeleri kendi açısından anlattı.

Diğer gazetecilerin de enkaz alanında tamamen serbestçe hareket ettiğini, kendisinin de aynı şekilde davrandığını söyleyen Colin Brazier, "Hatalı davrandığımı fark ettiğim anda iş işten geçmişti." dedi.

Sky muhabiri, yayında ağlamaya başladığı anların da internetteki tekrarlarda gözden kaçırıldığını belirtti.

Colin Brazier, "Hafta sonu yanlış davrandım. Kendisinden özür dilenmesi gereken biri bulunsaydı, ben özür dilerdim." dedi.

Brazier, "Yaptığımı 'gazeteci akbabalığının' güçlü bir örneği olarak görenler, canlı yayında özür dilememi de yalnızca istedikleri kadarıyla yansıttı" diye yazdı.

Sky muhabiri, Ukrayna'dan yapılan canlı yayında, enkaz alanının, hiçbir kuralın geçerli olmadığı bir savaş alanını andırdığını ve belirgin bir referans çerçevesi bulunmadığını, ancak kendi yayın ekiplerinin, kameraları ceset görülebilecek herhangi bir noktaya odaklandırmamayı tercih ettiğini kaydetti.

İlgili haberler