'İngiltere hâlâ Rusya'ya silah satışına izin veriyor'

Telif hakkı n

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları silahlandırdığı iddialarına rağmen, İngiltere Hükümeti'nin Rusya'ya silah satışına izin vermeye devam ettiği belirtildi.

Perşembe günü Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Doğu Ukrayna üzerinde düşen Malezya Hava Yolları uçağının Rusya'nın ayrılıkçılara sağladığı bir füzeyle düşürüldüğü öne sürülüyor. İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası Silah İhracatı Denetleme Komisyonu'na göre, aralarında uçaksavar füzesi parçaları olmak üzere Rusya'ya birçok silahın satışı için verilen izinler hâlâ geçerli. Ancak Başbakanlık'tan yapılan açıklamada İngiltere'nin Mart'tan bu yana Rus Silahlı Kuvvetleri'ne silah satmadığı belirtildi.

31 ruhsat iptal edildi

Denetleme Komisyonu'na göre şimdiye kadar Rusya'ya silah satışına izin veren 31 ruhsat iptal edildi ya da askıya alındı. Ancak komisyon, keskin nişancı tüfekleriyle, gece görüş teçhizatı, havadan havaya füze, su altı bomba düzeneği, savaş helikopteri ve roket rampası parçalarının satışıyla ilgili bazı ruhsatların geçerli olduğunu bildirdi. Karma komisyon, hafif silah mermileri, silah düzenekleri, balistik giysi, askeri iletişim teçhizatı ve kripto cihazlarının satışına hâlâ izin verildiğini duyurdu. Komisyona göre, daha önce verilmiş toplam büyüklüğü 132 milyon İngiliz sterlini (yaklaşık 225 milyon dolar) olan 251 ruhsat geçerliliğini koruyor. Hükümet komisyona yanıtında tüm ruhsatların incelemeye alındığını, hâlâ geçerli olan izinlerin çoğunun "ticari kullanım amaçlı" olduğunu belirtti.

İngiltere-Fransa gerginliği

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçılara silah sağlamasıyla ilgili tartışmalara rağmen, Fransa gibi ülkelerin hâlâ bu ülkeye silah satmaya çalışmasını eleştirmişti. Fakat Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Pazartesi günü "İngiltere'nin Fransa'yı eleştirmeden önce ülkede yaşayan Rus oligarkların sayısına bakması gerektiğini" söyleyerek Londra'ya yanıt verdi.

İlgili haberler