'Kayıp Cezayir uçağının enkazı bulundu'

Telif hakkı n

Bir Fransız televizyon kanalı ile Fransız radyosu Burkina Faso Cezayir seferini yaparken kaybolan uçağın enkazının bulunduğu haberlerine yer verdi ama farklı bölgelere işaret ettiler.

Cezayir Havayolları da daha önce uçağın muhtemelen düştüğünü açıklamıştı.

Fransız televizyon kanalı BFMTV Burkina Faso Cezayir seferini yaparken kaybolan AH 5017 sefer sayılı uçağın enkazının Mali'deki Tilemsi bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

BFMTV enkazın Fransız askerlerince bulunduğunu kaydediyor.

Radio France International ise uçağın enkazının bulunduğunu bildirdi ama Mali'de Tilemsi'nin daha kuzeydoğusunda farklı bir bölgeye işaret etti.

Her iki haber de henüz başka kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Uçağı bulmak için Mali'deki Fransız birliklerinin tüm imkanlarını kullanacağız" dedi.

Fransa'nın Mali'de yüzlerce askeri bulunuyor.

Enkazın Kidal bölgesinde Aguelhoc'da olduğunu kaydeden Fransız radyosu internet sitesinde, bölgede halkın sabahın erken saatlerinde büyük patlama sesleri duyduğunu ve çevredeki askeri birliklere haber verdiklerini de kaydetti.

Burkina Faso'dan 110 yolcu ve 6 kişilik mürettebatla kalkan Cezayir Hava Yolları'na ait yolcu uçağıyla bağlantı kesilmişti.

Yerel saatle sabaha karşı 01.55'te radardan kaybolan uçağın 05.10'da Cezayir'in başkentine inmesi bekleniyordu.

Cezayir havayolu şirketi Air Algerie twitter hesabından geçtiği mesajda, "AH 5017 Gao'ya 70 km mesafedeki Tilemsi bölgesinde düşmüş olabilir" demişti.

Yolcu listesi

Havayolu şirketi uçakta bulunan 110 yolcudan 51'inin Fransız vatandaşı olduğunu açıkladı.

Air Algerie sözcüsü Reuter ajansına geçici yolcu listesine göre, uçakta 24 Burkina Faso, 8 Lübnan, 4 Cezayir, 2 Lüksemburg, 1 Belçika, 1 İsviçre, 1 Nijerya, 1 Kamerun, 1 Ukrayna ve 1 de Romanya vatandaşı da bulunduğunu kaydetti.

Lübnan hükümeti ise uçakta en az 20 vatandaşı olduğunu bildirmişti.

İspanyol Pilot Sendikası, 6 kişilik mürettebatın tümünün İspanya vatandaşı olduklarını açıkladı.

Sefer sayısı AH 5017 olan uçağı Cezayir Havayollarına kiralayan Swiftair adlı özel İspanyol havayolu şirketi, kayıp uçağın tipini MD83 olarak açıkladı.

Kaybolan AH 5017 bu seferi haftada dört kez yapıyordu.

Uçuş koşulları

Cezayir Havayolları'nın adını vermeyen bir yetkilisi Fransız Haber Ajansı AFP'ye "Cezayir hava sahasına az bir mesafe kala, uçağın mürettebatından, görüş mesafesi çok düştüğü için, aynı hatta uçan bir başka uçakla çarpışma riskinden kaçınmak amacıyla bir tur atması istendi. Uçak rotasını değiştirdikten sonra ise temas kaybedildi" dedi.

Mali'nin başkenti Bamako'dan bir diplomat ise uçağın rotasının bulunduğu bölgede gece kuvvetli bir kum fırtınası yaşandığını söyledi.

Burkina Faso'nun başkenti Ouadougou'dan havalanan ve Cezayir'in aynı adlı başkentine giden uçak kaybolduğu sırada Mali hava sahasındaydı.

Cihatçı grupların 2012 yılında aylarca kontrol altına aldıkları Mali'nin kuzeyinde uluslararası askeri müdahaleye rağmen hala yer yer çatışmalar yaşanıyor.

Şubat ayında Cezayir'de askeri bir uçak düşmüş, içindeki 77 kişi ölmüştü.

Hercules C-130 tipi uçak Oum el Bouaghi eyaletinde kötü hava koşulları yüzünden düşmüş, yalnızca bir kişi kurtulmuştu.

Uçağın rotasındaki hava koşullarınıngeceden bu yana kötü olduğunu Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri de doğruladı.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler