İdam cezası kaldırılan Meryem Papa ile görüştü

Telif hakkı AP

Sudan'da din değiştirdiği için idama mahkum edilen kadın, affa uğradıktan sonra gittiği İtalya'da Papa Fransis ile görüştü.

Meryem Yahya İbrahim İshak ve ailesi Hartum'daki ABD Büyükelçiliği'nde bir ayı aşkın bir süre kaldıktan sonra bugün uçakla Roma'ya götürülmüştü.

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi Reeuters haber ajansına "Papa kendisine inancına bağlılığı için teşekkür etti" dedi.

Lombardi yarım saat süren görüşmenin "dini inancı uğruna acı çekenler arasındaki yakınlık ve dayanışmayı sergilediğini" kaydetti.

Başbakan karşıladı

Meryem İbrahim'in idama mahkum edildiği haberi dünya çapında tepkiye yol açmıştı.

27 yaşındaki İbrahim'in babası Müslüman ve Şeriat'ın Sudan'da uygulanan yorumuna göre bu durumda o da Müslüman sayılıyor ve din değiştirmesi mümkün görülmüyor.

Meryem İbrahim ise Hristiyan olan annesi tarafından büyütüldüğünü ve hiç bir zaman Müslüman olmadığını söylüyordu.

Genç kadını Roma havaalanında karşılayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, "Bu çok sevinçli bir gün" diye konuştu.

İtalyan Televizyonu, 27 yaşındaki İbrahim'in, ailesi ve İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Lapo Pistelli'yle Ciampino Havaalanı'nda uçaktan inerken çekilmiş görüntülerine yer verdi.

Hristiyan'la evli

İbrahim, uluslararası baskıların artması ardından Haziran ayında Sudan'dan ayrılmama şartıyla serbest bırakılmıştı.

Telif hakkı

2013 yılında zina suçundan gözaltına alınan İbrahim Müslüman olmadığını söylemişti.

ABD vatandaşı Güney Sudanlı Hristiyan Daniel Wani ile evlenen İbrahim, bu sefer din değiştirdiği için Mayıs ayında şeriat mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

İbrahim'e kararını değiştirmesi için üç gün süre veren mahkeme, yeniden Müslüman olmayı reddetmesi üzerine İbrahim'in asılarak idamına hükmetti.

Ceza aldığında hamile olan İbrahim çocuğunu da cezaevinde doğurdu.

Hakkındaki idam cezasının bozulmasına rağmen Meryem İbrahim, ailesiyle beraber gittiği Hartum Havaalanı'nda aldığı Güney Sudan pasaportunun sahte olduğu iddiasıyla yeniden gözaltına alınmıştı.

ABD yetkililerinin İbrahim'in ülkeden ayrılabilmesi için devreye girdikleri bildirilmişti.

Üst düzey bir Sudanlı yetkili Reuter ajansına, hükümetin Meryem İbrahim'in ülkeden çıkışını onayladığını söyledi.

Avukatı Muhamed Mustafa Nur ise BBC'ye Meryem İbrahim'in son anda aldığı bir Sudan pasaportu ile seyahat ettiğini anlattı.

Avukat Nur, "Sudan'dan ayrıldığına üzülüyor. Sudan'ı çok seviyor. Burası onun doğup büyüdüğü yer. Fakat hayatı tehlikede ve ayrılmak zorunda hissetti. Daha iki gün önce Hamza adlı bir grup onu ve ona yardımcı olan herkesi öldüreceği yolunda bir açıklama yayımladı" diye konuştu.

İlgili haberler