Ukrayna Başbakanı istifa etti

Telif hakkı Reuters

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk istifa etti.

Arseniy Yatsenyuk Parlamento'da yaptığı konuşmada, koalisyon ortaklarından iki partinin hükümetten çekilmesinden sonra görevi bıraktığını açıkladı.

Yatsenyuk mevcut koşullarda Parlamento'nun da görevini yerine getiremediğini ve gerekli yasaları çıkaramadığını söyledi.

Milliyetçi Svoboda Partisi ile eski şampiyon boksör Vitali Klitschko'nun liderliğindeki Udar Partisi hükümetten çekilmişlerdi.

Meclis Başkanı Oleksandr Turçinov milletvekillerine parlamento seçimlerine kadar görev yapacak yeni bir başbakan adayı üzerinde uzlaşmaları çağrısında bulundu.

Kremlin yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, aylarca süren kanlı protestoların ardından Şubat'ta devrilmişti.

Ukrayna'nın doğusunda, bazı kentlerin denetimini ele geçiren Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu arasında aylardır şiddetli çarpışmalar yaşanıyor.

Ülkede Şubat'tan bu yana erken seçim yapılması beklentileri vardı ancak Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalar nedeniyle siyasi süreç işletilemiyor.

Ayrılıkçılardan seferberlik ilanı

Ukrayna'nın doğusundaki Luhansk'da ayrılıkçıların ilan ettiği Halk Cumhuriyeti'nin lideri Valeriy Bolotov, bölgede genel seferberlik ilan etti.

"Luhansk Halk Cumhuriyeti" internet sitesinde yayımlanan duyuruda, "Orduyu güçlendirmek için bölgede seferberlik ilan ediyoruz. Eli silah tutan herkesi gönüllü, içten ve bilinçli bir şekilde orduya katılmaya çağırıyoruz" denildi.

İlgili haberler