BM'den Gazze'de acil ateşkes çağrısı

Telif hakkı Getty

İsrail'in Gazze harekâtında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı bini aşarken Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi acil gündemle toplandı ve Gazze'de 'derhâl koşulsuz ateşkes' çağrısı yaptı.

Güvenlik Konseyi çağrısında Ramazan Bayramı'nda tarafların ateşkese uymalarını istedi.

Haftasonu boyunca hem İsrail ordusu hem de Hamas birkaç kez ateşkes ilan etse de taraflar birbirlerini ateşkesi ihlâl etmekle spuçlayarak saldırılara devam etti ve Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı da 1030'u aştı.

Hem Filistinli hem de İsrailli BM temsilcileri ise açıklama metninin farklı noktalarına vurgu yaparak eleştirdi.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur kapsamlı bir anlaşma için Gazzelilerin yaşam şartlarında önemli bir iyileşme gerektiğini söyleyerek İsrail ablukasının kalkması gerektiğini vurguladı.

İsrail'in Daimi Temsilcisi Ron Prosor ise, uluslararası çevrelerden gelen her ateşkes çağrısına uyduklarını ancak Hamas'In her seferinde ateşkesi ihlâl ettiğini söyleyip "Eğer İsrail'de şiddet olmazsa Gazze'de de şiddet olmayacak" dedi.

ABD baskıyı artırıyor

Telif hakkı Getty

Öte yandan ABD'nin İsrail üzerindeki 'harekâtı durdurun' baskısını artırdığı belirtiliyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrailli yetkililere çağrıda bulunarak "İnsani ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak acil bir ateşkese gidilmeli. Ardından da Kasım 2012'deki anlaşmanın şartları yerine getirilmeli" dedi.

Reuters haber ajansı ise, İsrail'İn harekâta devam etmesinin ABD-İsrail arasında gerilime yol açtığını söyledi.

İsrail basınına konuşan bir İsrail ordusu yetkilisi, Ha<mas silah bırakmadan yeni bir ateşkesten bahsetmenin anlamsız olduğunu belirtti.

Reuters'e bilgi veren İsrailli kaynaklar ise, bu tür açıklamaların arabuluculuk yapmaya çalışan ABD'yi 'kızdırdığını' ifade etti.

Kerry planı

Telif hakkı AFP

İsrail'den Haaretz gazetesi ise, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin taraflara sunduğu ancak İsrail tarafından reddedilen ateşkes anlaşması taslak metnini ele geçirdi.

Kerry'nin ateşkes taslağında 48 saat içerisinde bir haftalık ateşkesin tesis edilmesi öngörülüyordu.

Kasım 2012'de üzerinde anlaşılan Kahire ateşkesinin şartlarının tekrar yürürlüğe sokulması ateşkesin ikinci şartı olarak dile getiriliyordu.

Son olarak ise, tarafların 48 saat içerisinde Kahire'de biraraya gelekerek ihtilaflı tüm konuları görüşüp 'kalıcı çözümü sağlamak' amacıyla masaya oturmaları isteniyordu.

Haaretz gazetesi, ateşkes taslağında Hamas'ın askeri kabiliyetine dair hiçbir vurgunun yer almaması nedeniyle İsrail hükümetinin teklifi reddettiği belirtildi.

İlgili haberler