BM: Okul saldırısı karşısında kelimeler kifayetsiz

Telif hakkı AFP

BM'nin Filistinli mültecilere yardımdan sorumlu örgütü UNRWA'nın Başkanı Pierre Krahenbuhl, İsrail ordusunun BM'ye ait bir okula yönelik saldırısı karşısında öfkesi ve kızgınlığını ifade edecek bir sözcük bulamadığını söyledi.

Saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ise, bilerek okulu hedef almadıklarını, askerlerin okulun yakınlarından gelen bir ateşe karşılık verdiğini savundu.

BM yetkilisi, okulun yeri konusunda İsrail ordusunu 17 kez bilgilendirdiklerini vurgularken, ''Okulumuza yönelik bu, altıncı saldırı oldu'' dedi.

Krahenbuhl, Cebeliye mülteci kampındaki okulun saldırıya hedef olduğu sırada 3 bin 300 kişiye barınak sağladığını kaydetti.

Gece yaşanan can kayıplarıyla birlikte İsrail'in Gazze saldırılarının başlamasından bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1200'ü aştı.

İsrail ordusu ise çatışmalarda şu ana kadar 53 askerinin öldüğünü açıkladı. İsrail'in çatışmalardaki sivil kaybı ise 2.

BBC'nin sorularını yanıtlayan UNRWA'nın Gazze'deki Direktörü Bob Turner de, okulun İsrail tankları tarafından açılan ateşle vurulduğunu söyledi. Turner, okulda binlerce sivilin barındığı konusunda İsrail'i defalarca uyardıklarını ifade etti.

Birleşmiş Milletler, Gazze'deki barınakların hedef alınmaması için sivillerin sığındığı binaların koordinatlarını İsrailli yetkililere bildiroyor.

Olayı 'utanç verici' sözleriyle niteleyen Turner, tüm tarafların bir daha sivillerin barındığı sığınaklara benzer saldırıların olmaması için çaba sarfetmesi gerektiğini ifade etti.

İsrail 'inceliyoruz' dedi

Günün ilk saatlerinde İsrail'in hava saldırıları ve tank bombardımanının Cebeliye mülteci kampında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yönetilen bir okulu vurduğu haberi geldi.

Binlerce Filistinli okulu sığınak olarak kullanıyordu.

İsrail ordusundan gelen ilk açıklamada, okulun vurulmasından önce bölgeden İsrail askerlerine ateş açıldığı ve askerlerin de buna karşılık verdiği belirtildi. Açıklama "Konu araştırılıyor" ifadesiyle devam etti.

Daha önce yapılan açıklamalarda İsrailli yetkililer Hamas'ı okul ve hastane gibi sivil binaları 'canlı kalkan' olarak kullanmakla suçlamıştı.

Arabuluculuk çabaları

Filistin'deki grupların temsilcilerinin bugün Kahire'de toplanması ve olası bir geçici ateşkesi görüşmesi bekleniyor.

Mısırlı yetkililerin daha önceden masaya getirilen ancak reddedilen bir geçici ateşkes anlaşmasını revize ederek görüşmeye açacağı belirtiliyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Uluslararası çevrelerden gelen ateşkes çağrıları giderek artsa da İsrail hükümeti ve Hamas talep ettikleri şartlar gerçekleşmeden ateşkesi kabul etmeyeceklerini birçok kez dile getirdi.

Son olarak Hamas'ın askeri kanat lideri Muhammed Deif yayınlanan ses kaydında "Gazze ablukası kaldırılmadan ateşkes olmayacak" dedi.

Gazzeliler, 2007'den bu yana İsrail ve Mısır tarafından uygulanan ablukanın altında yaşıyor. Bölgeye giriş çıkışlar sınırlandırılmış ve günlük yaşamda kullanılan tüketim mallarının Gazze'ye giriş çıkışı asgari düzeye indirilmişti.

İsrail hükümeti ise, Hamas'ın Gazze ekonomisini ayakta tutmak için açtığını iddia ettiği kaçakçılık tünellerinin aslında bir tür terör altyapısı olduğunu savunuyor.

İsrail ordusu bir ateşkes ilan edilse dahi Gazze'deki tünelleri imha etme çalışmalarının devam etmesini istiyor.

Gazze'nin çöken altyapısı

Gece düzenlenen İsrail saldırılarıyla birlikte Salı günü hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı da 100'ü aştı.

Dün sabahın erken saatlerinde Gazze'nin tek elektrik santrali vurulmuş ve tüm bölgede elektrikler kesilmişti.

Santralin Genel Müdürü BBC'nin sorularını yanıtlarken tesisi tekrar çalışır hale getirmenin en az bir yıl süreceğini söyledi.

Şu ana kadar Hamas'a ait televizyon ve radyo binaları, üç camii, dört fabrika ve hükümet binaları İsrail tarafından vurulmuş durumda.

BBC'ye bilgi veren Filistinli yetkililer Gazze limanının da saldırılar sonucu kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

İsrail ise, sadece Salı günü 110 hedefin vurulduğunu söyledi.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler