Hamas Gazze'de ateşkese 'hayır' diyor

Telif hakkı B

Hamas komutanlarından biri örgütün ateşkese hazır olmadığını söyledi.

Hamas'ın askeri kanadının komutanıolan Muhammed Deif askerlerinin ölümü istekli olduklarını söyledi.

Bu mesajı Gazze'nin elektrik santralinin de hedef alındığı saldırılardan biri ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'de ateşkes sağlanması için ülkesinden yardım istediğini söyledi.

John Kerry, Netanyahu'nun konuyu dün akşam kendisi ile yaptığı telefon görüşmesinde gündeme getirdiğini belirtti.

Kerry, "(Başbakan) Netanyahu bana, İsrail'in kendisini tünellere karşı korumasına izin verecek ve şu ana kadarki fedakarlıklarınn boşa gitmemesini sağlayacak bir ateşkesi kabul edeceğini söyledi" dedi.

Telif hakkı Getty

ABD Dışişleri Bakanı bu açıklamaları; Washington'da Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin'le birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

En ağır bombardıman

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarını başlattığı 8 Temmuz'dan bu yana en ağır bombardımanını dün gece gerçekleştirmişti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, son saldırılarda bir gün içinde 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hava saldırılarında vurulan bölgenin tek elektrik santrali halen kullanılamaz halde.

Telif hakkı AP

Filistinli yetkililer, İsrail'in Gazze'de 8 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü saldırılarda çoğu sivil 1156 kişinin hayatını kaybettiğini, 6700 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarında ise şu ana kadar 53 asker ve biri Taylandlı işçi üç sivil öldü.

24 saatlik ateşkes önerisi

Son olarak Filistin Yönetimi İsrail'e 24 saatlik bir ataşkes önermişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yetkililerinden Yaser Abed Rabbo, Hamas ve İslami Cihad'ın da ateşkese destek verdiklerini söylemişti. Ancak Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri FKÖ'den yapılan açıklamanın pozisyonlarını yansıtmadığını belirtmişti.

Gazze'de daha önceki ateşkes girişimleri sonuçsuz kalmıştı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın liderliğindeki bir heyet yakında Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderek Filistinlilerin ateşkes koşullarını sunacak.

İlgili haberler