İspanya ekonomisi: 2007'den bu yana en hızlı büyüme

Telif hakkı Getty

İspanya ekonomisi son üç ayda, 2007'nin sonundan bu yanaki en hızlı büyümeyi gerçekleştirdi.

Ancak düşen fiyatlar, iki yıl süreli ekonomik gerilemeden geçen yıl çıkan İspanya'da şimdi de deflasyon tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Tüketici fiyatları, enflasyon rakamlarının negatife dönüşmesiyle, geçen yılın sonundan beri düşüyor.

Deflasyon iş dünyasının ve konutların alımları ertelemesine yol açabileceği gibi, talebi baskı altına girmesine ve şirketlerin personel indirimine gitmesine yol açabilir.

İspanya'da fiyatlar bir yıl öncesine kıyasla % 0,9 daha düşük.

Ülkede son üç ayda kaydedilen ekonomik büyüme yüzde 0,6 oldu. İspanya Merkez Bankası'nın büyüme tahmini ise % 0,5'ti.

Böylece yıllık büyüme hızının % 1,2'ye ulaşması bekleniyor.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, gayri safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 1,5'a yakın, gelecek yıl da yüzde 2 oranında büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor.

Morgan Stanley'dek görevli ekonomi uzmanı Daniele Antonucci, "İspanya ekonomisinde daha da büyük düzelme oldu. Hatta Almanya, Fransa ve İtalya'dan daha fazla büyüme kaydetti." dedi.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nce yapılan açıklamada, "2013'teki zamlar ardından gaz yağı, yiyecek, alkolsüz içecek fiyatlarının istikrara kavuşması, enflasyonun düşüşünde etkili oldu. Elektrik fiyatlarındaki düşüş de bu eğilimi güçlendirdi." denildi.

Bugün Almanya da enflasyon oranında düşüş olduğunu duyurdu. Bu açıklama, deflasyonun Avrupa çapında bir soruna dönüşmesi kaygısını yaratıyor.

İlgili haberler