ABD'de 'ateist olmak zor'

Telif hakkı AFP

ABD'de ateistler yeni bir televizyon programıyla inançsızlıklarını açıkça yaşayanlara destek vererek safları sıklaştırmaya çalışıyor.

Amerikan Ateistleri adlı kuruluşun Başkanı David Silverman Ateist TV'nin ilk yayınında "Bazen bazı şeyler söylenmeli. Destekleyen az olsa da bazı savaşlar verilmeli. İnançsızlıklarını saklayan ateistler, yalnız değilsiniz ve eşitliği hak ediyorsunuz" diyor.

Silverman'ı ülkenin önde gelen diğer ateistleri izliyor.

Amerika'nın Siyah Ateistleri adlı gruptan Mark Hatcher "Hayatım boyunca verdiğim en iyi kararlardan biri ve insanları inançsızlıklarını açıkça yaşamalarına teşvik ediyorum" diyor.

ABD'de inançsızlığı açıkça söylemek hâlâ çok kolay değil.

Ohio eyaletinin Columbus kentinde ülkenin en büyük ateist öğrenciler etkinliği yapılıyor. Seküler Öğrenci Birliği'nden Jamila Bey çok sayıda katılımcının röportaj vermek istemediğini ve bunu giyimleriyle belli ettiklerini söylüyor. Çok sayıda öğrencinin inançsızlıklarını söylemeleri halinde dışlanmaktan, hatta şiddet görmekten korktuğunu belirtiyor.

22 yaşındaki Lasan Dancay Bangura bizimle konuşabilenlerden. Sonuçta üniversitesindeki ateist öğrenci grubunun lideri. Annesine inançsız olduğunu söylediği anı anlatıyor.

"Başta işler iyi gitmedi. Çok kızgındı. Bir süre sonra sanırım kabullendi. Hâlâ bu konuyu konuşmuyoruz. Ama beni evlatlıktan reddedecek gibi de değil" diyor.

Telif hakkı Getty

Bangura babasıyla hâlâ konuşamadığını itiraf ediyor.

"Bunun yüzünden ilişkimizin yok olmasını istemiyorum. Bunun çok sayıda kişinin başına geldiğini, evden atıldıklarını, İncil kamplarına gönderildiklerini, dindar olmaya zorlandıklarını duyuyorum. Babamı bu nedenle kaybetmek istemiyorum" diyor.

Batı Virginialı 19 yaşındaki Katelyn Campbell anne ve babasının ateist olması konusunda kendisine destek olduklarını söylüyor. "Lisede koridorda yürüdüğüm zaman ortalık sessizleşir ya da bana tükürürlerdi. Okuldaki cinsel eğitim derslerine dinin ve cinsel oruç gibi kavramların eklenmesine itiraz ettiği için bunları yaşamış.

Pew Araştırma Merkezi'nin kamuoyu yoklamasına göre Amerikalılar 70'li yaşlarında, açık eşcinsel ya da geçmişte hiçbir kamu hizmetinde bulunmamış birinin başkan olmasını, bir ateistin olmasına tercih ediyor.

Yine bir başka Pew araştırmasına göre Amerikalılar tecavüzcülerin ateistlerden daha güvenilir olduğu kanısında.

Ateist TV'nin "Ateist Deneyim" adlı programına telefonla bağlananlardan biri, "Yani rahip olacaktın ve şimdi tanrıya inanmıyorsun öyle mi? Sen şeytansın. Marksistsin ve Russun" diyor sunucuya.

Amerikalı gençler arasında kendilerini "dinsiz" diye tanımlayanlar artıyor.

Ancak ABD'de Avrupa'ya kıyasla çok daha fazla kişi dinin kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor.

Seküler Öğrenci Birliği'nden Jamila Bey "Bu bir anormallik ama bu ülkeyi Püritenler kurdu" diyor. Bey ayrıca dindar olmanın bir kendini kabullendirme yolu olduğunu da vurguluyor.

Telif hakkı v

Ateistler de yeni televizyonlarıyla kendilerini kabullendirmeye çalışıyor.

Ancak görevdeki hiçbir Kongre üyesinin açıkta ateist olduğunu söylemediği bir ülkede özellikle kamu hizmetindeki ateistlerin kabul görmesi için daha çok yol kat edilmesi gerekiyor.