Fransa: Gazze'deki katliam haklı gösterilemez

Telif hakkı Reuters

İsrail'in "insani amaçlı" olarak Gazze'nin bazı bölümleri için ilan ettiği yedi saatlik ateşkesin süresi dolarken Fransa Hükümeti, uluslararası toplumun taraflara çözüm dayatması gerektiğini duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "İsrail ve Hamas'ın müzakere yapmayı başaramadığını" belirtti ve "İsrail'in güvenlik hakkı çocukların öldürülmesini ve sivillerin katledilmesini meşru kılamayacağını haklı gösteremez" dedi.

Yerel saatle 10.00 ile 17.00 arasında uygulanan ateşkes süresince saldırılar önemli oranda azaldı.

Ancak Filistinli yetkililer, İsrail'in ateşkesi kısa bir süre sonra bozduğunu ve Gazze'de bir evin vurulması sonucu bir kız çocuğunun öldüğünü, çoğu kadın ve çocuk 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Gazze'deki Fransız haber ajansı AFP'nin muhabiri ateşkesin başlamasından sadece 6 dakika sonra İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16'nın Şati mülteci kampını bombaladığını duyurdu.

Hamas, İsrail'in ateşkes kararına şüpheyle yaklaştı ve amacın "dikkatleri katliamlardan uzaklaştırmak olduğunu" savundu.

İsrail ateşkes kararını, Pazar günü Gazze'de Birleşmiş Milletler'e ait bir okula düzenlediği saldırının ardından almıştı. Filistinli yetkililer, uluslararası tepki çeken saldırıda en az 10 Filistinli'nin öldüğünü açıklamıştı.

Bu arada İsrail askeri yetkilileri, Gazze'den birliklerin çekilmeye başladığını, askerlerin Filistinli militanların İsrail'e saldırılar düzenlemek için kullandığı tünellerin imha edilmesi görevini tamamlamak üzere olduğunu açıkladı.

Filistinli yetkililer, İsrail'in saldırılarına başladığı 8 Temmuz'dan bu yana yaklaşık 1800 Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Ölenlerin çoğunun sivil olduğunu belirten aynı yetkililer 9 bin kişinin de yaralandığını kaydetti.

İsrail'de ise 67 kişi öldü. Ölenlerin üçü dışında hepsi asker.

İlgili haberler