'İsrail ateşkesi ihlâl etti' iddiası

Telif hakkı Reuters

İsrail'in bugün için yedi saatlik tek taraflı 'insani ateşkes' ilan etmesine karşılık Gazze'de hava saldırılarının yaşandığı iddia edildi.

Filistinli yetkililer, İsrail hava saldırısında 8 yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü, en az 29 da yaralı olduğunu söyledi.

Henüz İsrail'den konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı ve İsrail ordusu sözcüsü iddiaların kontrol edildiğini ifade etti.

Gazze yönetiminin Sağlık Bakanı Eşref El Kidra, Şati mülteci kampına düzenlenen saldırının yerel saatle 10:00 - 17:00 arasında olacağı söylenen ateşkes esnasında gerçekleştiğini belirtti.

Gazze'deki Fransız haber ajansı AFP muhabiri de, ateşkesin başlamasından sadece 6 dakika sonra İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16'nın Şati mülteci kampını bombaladığını söyledi.

İsrail, yedi saatlik ateşkesle Gazze'ye insani yardımların kolaylaştırılması amaçladığını söylemişti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesinin ise ateşkesten muaf tutulacağı belirtilmişti. Bu karara gerekçe olarak, "İsrail ordusunun Refah'da operasyonlarını sürdürmesi" gösterildi.

Açıklamada ayrıca İsrail ordusunun herhangi bir saldırıya yanıt vereceği de vurgulandı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise, Gazzelilere temkinli olmaları çağrısı yapmış ve "İsrail'in duyurduğu tek taraflı ateşkes kararı, işlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekme çabası" demişti.

BM ve ABD'den İsrail'e tepki

Daha önce ise Birleşmiş Milletler (BM) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail'in dün Gazze'deki bir hava saldırısında BM yönetimindeki bir okulun çevresini vurmasını sert bir dille eleştirmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon saldırının "ahlaki açıdan felaket" olduğunu ve suç teşkil ettiğini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de "rezil saldırının" kendilerini dehşete düşürdüğünü belirtmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise bugün yaptığı bir açıklamada, İsrail'in kendini savunma hakkının "sivillerin katledilmesini" meşru kılamayacağını söyledi.

Filistinliler, İsrail'in saldırısında en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

İsrail ordusu ise saldırıda BM yönetimindeki okulun yakınında bulunan motosikletli üç İslami Cihad militanını hedef aldığını ve olayın soruşturulduğunu açıklamıştı.

BM: 330 Filistinli çocuk yaşamını yitirdi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkililerinin açıkladığı verilere göre İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1750'yi aştı.

Telif hakkı Reuters

BM'nin bölgedeki insani yardımlarını koordine eden James Rawley BBC'ye yaptığı açıklamada yaşamını yitirenlerin 330'unun çocuk olduğunu söyledi.

İsrail'in saldırılarında 9000'den fazla Filistinli de yaralandı. Ancak İsrail yetkilileri doğru olmadığını iddia ettikleri BM verilerinin sadece Filistin Sağlık Bakanlığı'nın elindeki verilere dayandığını beliretiyor.

Hamas'ın saldırılarında ise ikisi sivil olmak üzere 66 İsrail askeri ve İsrail'de çalışan Taylandlı bir işçi öldü.

İlgili haberler