Hataylı seçmenler ne düşünüyor?

Telif hakkı bbc

Tek tanrılı üç dinin özgürce bir arada yaşadağı Hatay, 1,5 milyonu aşan nüfusu ve seçmen sayısıyla birçok ili geride bırakıyor.

Mart ayında kentte yapılan yerel seçimler de oldukça çekişmeli geçmişti.

CHP, MHP kökenli eski AKP Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı büyükşehir belediye başkanlığına aday göstermiş ve seçimleri 40,8 oy oranıyla kazanmıştı.

AKP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i aday göstermiş, ancak Ergin yüzde 40,41 oranında oyla ikinci sırada yerini almıştı.

Peki Hataylı seçmenler cumhurbaşkanlığı seçiminde, tercihini hangi adaydan yana kullanacak?

'Cumhurbaşkanı faal olmalı'

Bu sorunun yanıtını aramak için vatandaşın sıcaktan kaçarak ağaçların gölgesine sığındığı Hatay merkezindeki Belediye, halk arasında kullanılan adıyla Büyük Park’a gidiyorum.

Parkta yalnız başına oturan Abdullah Coşkun ile sohbete başlıyoruz. Yerel seçimlerde AKP’yi tercih ettiğini belirten Coşkun, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de oyunun Recep Tayyip Erdoğan’a olduğunu söylüyor. Nedenini ise “İdare şeklini beğeniyorum” diye açıklıyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “pasif” olduğunu öne sürüyor. Coşkun, “Cumhurbaşkanı biraz daha faal, atak olmalı” diyor. Başbakan’ın “sert” olduğuna yönelik eleştirileri kabul ediyor ama “Muhalefet de sert. Onun işi kolay değil. Bu kadar yoğun olmasına rağmen muhalefetin küfürlerle üzerine gelmesi onu biraz sertleştiriyor herhalde” diyerek savunmaya geçiyor.

'O konuda kararsızım'

Aynı parkta yine yalnız başına oturan Mehmet Bal ile sohbete başlıyoruz. Son yerel seçimde AKP’yi tercih ettiğini ifade eden Bal, “Cumhurbaşkanlığında İhsanoğlu’nu düşünüyorum” diyor. Bal, İhsanoğlu’nu “ılımlı” bulduğu için tercih edeceğini söylüyor.

Bal, AKP’den CHP’ye dönüşünün sebebini, “Bazı ülkelerle aramızın açılmasından dolayı rahatsız oldum. Bir de piyasanın durgunluğundan dolayı pek hoşnut değilim” sözleriyle açıklıyor.

Şehrin merkezinden yukarı doğru yürüyor ve Vali Göbeği’ne gidiyorum. Buradaki parkta konuştuğum vatandaşların çoğu söylendiği gibi son seçimlerde AKP’yi tercih ettiğini ifade ediyor.

Yerel seçimlerde ilçe belediyesinde AKP’ye, büyükşehirde ise CHP’ye oy verdiğini aktaran Mehmet Dilmet, cumhurbaşkanlığı seçimleri için “O konuda kararısızım” diyor.

Telif hakkı bbc

Yerel seçimlerde AKP’yi tercih eden Hataylılardan Mehmet Duray, cumhurbaşkanlığı için de Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih edeceğini aktarıyor. Nedenini ise “47 yaşındayım. Şu yaşıma kadar böyle bir hizmet görmediğimden dolayı AKP’ye veriyorum ve desteklemeye devam edeceğim” diye açıklıyor.

Seçimlerde IŞİD etkisi

Şehirde Suriye’deki savaş, Irak Şam İslam Ordusu’na Türkiye’nin destek olduğu iddiaları tüm özel sohbetlere yansıyor. Özellikle IŞİD’in şehrin ilçelerindeki faaliyetlerine yönelik kanıtlı-kanıtsız onlarca hikaye anlatılıyor. Yerel kaynaklar, Alevi ve sol seçmenin oy tercihinde “IŞİD tehlikesinin” özellikle etkili olduğunu aktarıyor.

Ağırlıklı olarak CHP’li seçmenin bulunduğu bölgelerin nabzını yoklamak üzere yola çıkıyorum. İlk durağım, Gezi Parkı ve ODTÜ eylemlerine destek gösterileri sırasında hayatlarını kaybeden Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın yaşadığı Armutlu Mahellesi oluyor.

'Dededen-babadan CHP’liyiz'

Mahallenin ara sokaklarında konuşmak istediğim insanlar "polis" olduğumu sanarak önce tedirgin oluyor. Ali Aslan, gazeteci olduğumu anlayınca rahatlıyor, sohbete başlıyor. Son seçimde CHP’ye oy verdiğini söylüyor ve “Tayyip olmasın da kim olursa olsun diyoruz ama Ekmeleddin Bey’in de Erdoğan gibi olmayacağının garantisini kimse veremez. Fakat bizim taraftan herkes onu desteklediği için ona vereceğiz” diyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Birçok ilde olduğu gibi Hatay’da da kadınlar konuşmakta isteksiz davranıyor. Ali Aslan’la konuştuğum sokakta bir kadın kuaföründe çalışanlarla konuşmak istiyorum ama ikna çabalarım yetersiz kalıyor. Bu sırada Ali Aslan’ın annesi Selva Aslan geliyor. Konuşma teklifimi kabul ediyor.

Selva Aslan, adaylığından önce İhsanoğlu’nun adını hiç duymadığını aktarıyor ve “Aslında çelişkiliyim. Gerçekten CHP’li mi, değil mi endişesi var ama yine de oyumu ona vereceğim” diyor.

'Umduğunuz gibi çıkmazsa' diye sorunca “Vallahi herhalde CHP’den döneceğim. Bir partiyi nasıl bırakacağımı da düşünüyorum gerçi ama bakacağım” diye yanıt veriyor.

'Kerhen oy vereceğim'

Telif hakkı bbc

Tabii her CHP seçmeni böyle düşünmüyor. 2007 Genel Seçimlerinde CHP’den Hatay milletvekili adayı, 2011 seçimlerinde ise aday adayı olan Adnan Şanverdi, “Kerhen” oy vereceğini söyleyen CHP’liler arasında yer alıyor.

Şanverdi, “CHP’nin dokusuyla uyuşan bir yanı yok ama buna rağmen partinin aldığı karar doğrultusunda oyumuz Ekmeleddin Bey’e” diyor.

Şanverdi’ye, ‘Bu durum sizi rahatsız etmiyor mu ve partiye itiraz etmeniz gerekmiyor mu’ diye soruyorum. “Yeri gelince itiraz ediyoruz ama Tayyip Erdoğan’a karşı zorunluluk gibi geldi bana” diye yanıtlıyor.

Şanverdi, diğer yandan Erdoğan karşıtlığı üzerinden politika yapmanın Türkiye’ye yarar sağlamayacağını kabul ediyor ve “Tayyip Bey’e karşı bir politikayla sonuç alınamaz. CHP’nin emekten yana ve kıblesinin sol olması gerektiğine inanalardanım. CHP ve MHP’nin oylarının Hatay’da yerel seçimlerde alınan oyun üzerine çıkacağına inanmıyorum" diyor.

Yerel seçimlerin özel koşulları olduğunu belirten Şanverdi, sözlerine şöyle devam ediyor: "Terörist grupların Keseb’e saldırması, Samandağ’a roketlerin düşmesi, Alevi cemaatinde kenetlenmeye neden oldu ve seçim öyle alındı. Yoksa sağdan gelen adayların bu partiye katkıları olduğuna inanmıyorum."