Hollanda'da koalisyon ortağından 'Gazze' çağrısı

Telif hakkı Getty

Hollanda'da koalisyon ortağı İşçi Partisi (PvdA) hükümet, Hollanda Parlamentosu ve Avrupa Birliği'nin (AB) Gazze'deki şiddete karşı kesin bir tavır almasını istiyor. İşçi Partisi AB'yi Gazze konusunda "cesaretsizlikle" suçluyor.

Sosyal demokrat eğilimli PvdA, İsrail'in Gazze'de okul ve hastanelere saldırıları üzerine yaşanan gelişmeleri Parlamento gündemine taşıdı. PvdA, Refah'ta 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan Birleşmiş Milletler (BM) okuluna yönelik İsrail saldırısı üzerine Başbakan Mark Rutte ve Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ın yanıtlamaları istemiyle bir soru önergesi verdi.

PvdA milletvekili Michael Servaes, Lahey ve Brüksel'in Gazze'deki büyük acıya daha fazla sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

Servaes, "Hükumet, İsrail'in hastane ve okullara yönelik saldırıları konusunda, temeli olan bir kararı ne zaman verecek? Yoksa hala İsrail'in insancıl savaş hukukuna uyması mı bekleniyor?" dedi.

"İnsanlar BM binalarında bile güvende değil"

Telif hakkı EPA

Servaes katıldığı radyo programında, 4 haftadır süren savaş nedeniyle Gazze'de yaşayanların yüzde 25'inin kaçmak zorunda kaldığını söyledi. Servaes, "İnsanlar artık BM binalarında bile güvende değil. Bunu, hafta sonu Refah'ta BM okuluna yapılan saldırı ile gördük" diye konuştu.

Hollandalı parlamenter AB'yi de Gazze konusunda sessiz kaldığı için eleştirdi.

Michael Servaes, "AB sessiz. Açıklama yapmaya cesareti yok" dedi.

El-Malki Lahey'e geliyor

Öte yandan, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Malki, Gazze'de yaşanan gelişmeler üzerine salı günü Lahey'e geliyor. Filistinli bakan, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve bazı parlamenterlerle görüşecek.

Telif hakkı Reuters

Malki, Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ni de ziyaret edecek. Filsitin Temsilciliği'nden verilen bilgiye göre, Malki'nin temasları, "Gazze'deki insanlık dışı durum ışığında" gerçekleşecek.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in saldırılarında çoğu sivil 1831 kişinin hayatını kaybettiğini, 9 bin kişinin de yaralandığını söylüyor.

Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarında ise büyük çoğunluğu asker 67 İsrailli ve Taylandlı bir işçi yaşamını yitirdi.

İlgili haberler