Arjantinli büyükanne cuntanın kaçırdığı torununa kavuştu

Telif hakkı Reuters

Arjantin'de 1970'li yıllarda askeri cunta tarafından kaçırılan bebekleri bulmak için mücadele veren aktivist Estela de Carlotto yıllar önce kaçırılan torununu buldu.

Torununun kimliğini DNA testleriyle doğrulatmayı başaran Carlotto, yıllar önce kaçırılan torununa kavuşmasını hem kendisi hem de Arjantin halkı için 'bir teselli' olarak niteledi.

1970'li yıllarda Arjantin'deki askeri cunta, muhalif olarak kabul edilen ailelerden yüzlerce çocuğu kaçırıp iktidarı destekleyen ailelere veriyordu.

Böylece çocukların, solcu aktivistler olarak yetişmesi önlenmeye çalışılıyordu.

Carlotto'nun kızı Laura da 1975 - 1983 yılları arasındaki askeri yönetim döneminde öldürülen 30 bin solcu aktivistten birisiydi.

Carlotto'nun kurduğu Plaza de Mayo'nun Büyükanneleri Derneği o dönemde kaçırılan çocukları biyolojik anne ve babaları ile buluşturmak için çabalıyor.

Carlotto, kendi torununun şu ana kadar buldukları 114'üncü "çalınan çocuk" olduğunu söylüyor.

'Boş sandalye doldu'

Torununun bulunduğunu düzenlediği bir basın toplantısında açıklayan Estela de Carlotto, "Artık tekrar 14 torunum var. Masadaki boş sandalye doldu. Fotoğraf çerçevelerinin içi boş kalmayacak" dedi.

Carlotto, torununun çok iyi yetiştirildiğini söyledi ve "Yakışıklı bir sanatçıya dönüşmüş. Kendisi de beni arıyormuş" dedi.

Ancak Carlotto başta torununun kimliği konusunda şüpheleri olduğunu da belirtti.

Kızı Laura'nın askeri yönetim tarafından kaçırıldığında hamile olduğunu bilmediğini söyleyen Carlotto, kızıyla hapishanede tanışmış olan başka bir mahkumdan durumu öğrendiğini ifade etti.

Telif hakkı AFP

Carlotto, kızının ölümünün ardıdan bebeğin babasını araştırmaya başlamış ve bulunca da babadan DNA örneği alıp saklanmasını istemiş. Carlotto, o dönemdeki amacını "Bir gün torunum bulunursa bu DNA örnekleri ile bir karşılaştırma yapma imkanım olacaktı" diye özetliyor.

Carlotto, yapılan DNA testlerinin yüzde 99.9 uyum gösterdiğini söyledi ve "Telefonda konuştuğumuzda çok yoğun duygular yaşıyordu. Bana çok mutlu ve çok iyi olduğunu söyledi" dedi.

Carlotto, torunuyla irtibata geçmek için acele etmeyeceğini belirterek, "Kendisini ne zaman hazır hissederse onunla o zaman görüşeceğim" dedi.

'Aramalar sürecek'

Estela de Carlotto ,askeri yönetim döneminde kaçırılan çocukları arama çalışmalarının ise devam edecerğini vurguladı.

Carlotto, "Bugün benim yaşadığım duyguları yaşamayı hakeden birçok büyükanne var" diye konuştu

Arjantin'de askeri yönetim ve sonrası

Telif hakkı AFP

İlgili haberler