Erbil'e '40km mesafede IŞİD ile çatışma'

Telif hakkı Getty

Peşmerge kuvvetlerinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'e 40 kilometre mesafede bir bölgede IŞİD militanları ile çatıştığı bildiriliyor.

Bilgiyi Reuters haber ajansına konuşan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver verdi. Yaver, "Taktiklerimizi değiştirerek, savunma durumunda olmaktan saldırı konumuna geçtik. Şu anda (IŞİD'le) Mahmur'da çatışıyoruz" dedi.

Fırat Haber Ajansı (ANF) de Peşmerge'nin Mahmur kasabasında 25 kilometre mesafedeki Geyara köyünde IŞİD militanları ile dün akşamdan beri çatışma içinde olduğunu yazdı.

Genel Sekreter Yaver, Reuters'a Kürtlerin Bağdat ile askeri işbirliğini de yeniden tesis ettiklerini söyledi.

Reuters hali hazırda araları açık olan Erbil ve Bağdat'ın haftasonu yaşanan IŞİD saldırıları nedeni ile aralarındaki anlaşmazlıklara rağmen örgüte karşı işbirliği yapmak için biraraya geldiklerini yazdı.

Fransız Haber Ajansı (AFP) de, Peşmerge'nin Suriye ve Türkiye'den Kürt militanlarla beraber Musul civarında IŞİD ile savaşmak için saldırıları koordine ettiğini yazdı.

AFP'ye konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilisi Hallo Penjveni PKK ve PYD'nin Şengal (Sincar) civarında operasyonlar yürüttüğünü, Peşmerge'nin ise Musul'un kuzeyini ve doğusunu güvenlik altına almaya çalıştığını söyledi.

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan da Irak Şam İslam Devleti milislerine karşı müdahale edeceklerini söylemişti.

Pazar günü IŞİD militanlarının Peşmerge denetimindeki Şengal bölgesinin önemli bir kısmını ele geçirmesinin ardından Suriye sınırında Kürt bölgesi Rojava içindeki Til Koçer'e çok yakın olan bu bölgede nüfusun önemli bir kısmını oluşturan Ezidiler zor durumda kalmıştı.

Yaver, 50 bin Yezidi'nin 24 saat içinde yardım alamaması halinde açlıktan öleceğini söyledi. Saldırılardan kaçan ve aralarında çocukların da bulunduğu Ezidiler, Şengal yakınlarında dağlık alanlarda saklanıyor.

Yaver Ezidilerin "birçoğu çoktan öldü" dedi, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Şengal aynı zamanda IŞİD'in 9 Haziran'da başlattığı Tel Afer saldırısından kaçan, aralarında Şii Türkmenlerin de bulunduğu binlerce iç mültecinin sığındığı bir yer.

Birleşmiş Milletler daha önce çocuk fonu UNİCEF'e ulaşan bilgilere göre Şengal saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

İlgili haberler