'D vitamini eksikliği bunama riskini artırıyor'

Telif hakkı bbc

Bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği yaşayan yaşlı insanlarda, halk arasında "bunama" olarak da anılan demans hastalığına yakalanma riski artıyor.

"Neurology" adlı dergide yayımlanan araştırma için 65 yaşın üzerindeki 1.650 kişi incelendi.

Daha önceki araştırmalarda da D vitamini eksikliği ile demans hastalığı arasında bağ kurulmuştu. Ancak araştırmayı yürüten İngiliz bilim insanları, şimdiye kadarki en kapsamlı ve sağlam raporu yayımladıklarını belirtiyor.

'D vitamini önermek için henüz erken'

Ancak uzmanlar, yaşlılara önlem olarak D vitamini verilmesi için henüz erken olduğunu söylüyor.

İngiltere'de bugün yaklaşık 800 bin demans hastası yaşıyor. 2021 yılında bu sayının bir milyona ulaşması bekleniyor.

Vücudun D vitamini ihtiyacı çoğunlukla yağlı balık yiyerek ve güneşlenerek karşılanıyor.

Ancak yaşlı insanların vücudu, güneş ışınlarını D vitaminine çevirmekte zorlanabiliyor. Bu nedenle kendilerine takviye vitaminler önerilebiliyor.

Telif hakkı thinkstock

Araştırmayı yürüten ekibin başında Exeter Tıp Fakültesi'nden Doktor David Llewellyn bulunuyor.

Doktor Llewellyn, araştırma için demans, kalp, damar ve beyin kanaması hastalığı bulunmayan kişileri seçerek izlemeye aldıklarını söylüyor.

'Aradaki bağlantı, beklentimizden kuvvetli çıktı'

Telif hakkı SPL

Altı yıl süren incelemede, D vitamini eksikliği yaşamayanlarda demans riskinin onda bir olduğu gözlemlendi. Ancak D vitamini eksikliği bulunan kişilerde bu riskin beşte bire yükseldiği ortaya kondu.

BBC'ye değerlendirmede bulunan Doktor Llewellyn, "Araştırmada D vitamininin az olduğu kişilerin demans hastalığına yakalanma oranıyla bir bağlantı bekliyorduk ancak ulaştığımız sonuçlar yine de şaşırtıcıydı. Aradaki bağlantının beklentimizin iki katı kadar kuvvetli olduğu sonucuna vardık" dedi.

Ancak Llewellyn, demansın önlenmesi ya da geciktirilmesi için D vitamini bol yiyecekler yemek ya da D vitamini almak gibi önerilerde bulunmak için başka bir araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Dr. Llewellyn, yine de araştırmanın henüz erken bir aşamada olduğuna ve "düşük D vitamini"nin demansa yakalanmak anlamına gelmeyeceğine dikkat çekti.

Telif hakkı asahi

Alzheimer Hastaları Derneği'nden Doktor Clare Walton ise araştırmaya temkinli yaklaşıyor ve "Böyle bir çalışma bize D vitamini eksikliğinin demans hastalığına yakalanma sebebi olduğunu gösteremez" diyor.

Doktor Walton'a göre araştırma aradaki bağlantıyı kesin olarak ortaya koymuyor.

Dr. Walton,"Başka bir etken hem D vitamini eksikliğine hem de demansa neden olmuş olabilir" yorumunu yapıyor.

İlgili haberler