IŞİD Irak'taki en büyük Hristiyan kenti Karakuş'u aldı

Telif hakkı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da yeni aldığı isimle İslam Devleti (İD) Irak'ın en büyük Hristiyan kenti Karakuş ve çevresinde kontrolü eline getirdi.

Görgü tanıkları on binlerce kişinin Kürdistan bölgesine doğru kaçtığını söylüyorlar.

Karakuş Musul ile Kürdistan bölgesinin yönetim merkezi Erbil arasında, büyük çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı 50 bin nüfuslu bir kent.

Uluslararası bir Hristiyan yardım kuruluşu Iraklı Hristiyanların en az dörtte birinin Karakuş ve çevresinde yaşadığını bildirdi.

Görgü tanıkları bölgede zaten sayıca çok olmayan Kürt peşmerge birliklerinin geri çekilmesi ardından dün gece İslam Devleti milislerinin bölgeyi ele geçirdiğini anlatıyor.

Kerkük ve Süleymaniye Keldani başpiskoposu Joseph Thomas, Fransız Haber Ajansı AFP'ye "Karakuş, Tel Keyf, Bartella ve Karamleş kent ve kasabalarının halkının kaçtığını ve şu an buraların militanların denetiminde olduğunu biliyorum" dedi.

Başpiskopos durumu "bir felaket, trajik bir durum" diye niteledi ve BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması çağrısında bulundu. Thomas, "Şu anda biz konuşurken, on binlerce dehşet içinde insan evlerinden kaçıyor, kelimelerle ifade edilemeyecek bir durum" diye konuştu.

'Direnişle karşılaşmadılar'

Bölgeden Erbil'e kaçan Butros Sargon adlı bir Iraklı Hristiyan, telefonla AFP muhabirine bilgi verirken, "Tel Keyf şu anda İslam Devleti'nin elinde. Hiçbir direnişle karşılaşmadılar ve gece yarısından sonra bölgeye girdiler" dedi.

Telif hakkı

Sargon, "Dün gece bazı silah sesleri duydum ve dışarı baktığımda İslam Devleti'nin askeri konvoyunun geçişini gördüm. 'Allahu ekber' diye bağırıyorlardı" dedi.

Reuters haber ajansı da "Kürdistan bölgesinde peşmerge güçlerini hafta sonunda başlattığı saldırı ile ağır yenilgiye uğratan İD milisleri dün Erbil'e yakın Mahmur çevresinde Kürt güçleri ile çatıştı" diyor ve görgü tanıklarına göre "Mahmur ile Hristiyan kasabaları Tel Keyf ve El Gweir'i ele geçirdiğini" yazıyor.

Mahmur'da şiddetli çatışmalar

Ancak Mahmur kampı çevresinde hâlâ şiddetli çatışmalar olduğu haberleri geliyor.

Fırat Haber Ajansı kaynakları Mahmur çevresinde güçlerini birleştiren farklı partilere bağlı Kürt gerilla, peşmerge ve milis güçlerinin ve silahlanın bir kısım bölge halkının İD'e karşı savaştığını duyuruyorlar.

11 bin kişinin yaşadığı Erbil'e 40 kilometre kadar mesafedeki Mahmur kampından dün çocukların ve savaşamayacak durumdaki sivillerin tahliye edildiği duyurulmuştu.

Suriye'de de ilerlediler

Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri adlı İngiltere merkezli Suriyeli muhalif grup, İslam Devleti milislerinin Suriye'nin Rakka bölgesindeki bir askeri üssün kapısında üç intihar bombası patlattıktan sonra önemli bir kısmını ele geçirdiğini duyurdu.

AFP ajansının aktardığı habere göre İD milisleri bombaların patlamasından sonra Rakka'da Suriye ordusu 93. tugayına mensup birliklerle şiddetli çatışmaya girdi.

İntihar saldırıları ve çatışmaların dün gece başladığı bildiriliyor. İlk patlamada onlarca Suriye askerinin öldüğü ve yaralandığı söyleniyor. Ama gözlem örgütü başkanı Rami Abdül Rahman kayıp ve yaralı sayısının henüz net olarak bilinmediğini söylüyor.

Aynı kaynak, Rakka'da Suriye ordusuna mensup birliklerin çoğunun geçen ay İD milislerinin 17. tümen üssünü ele geçirip 85 askeri öldürmesi ardından 93. tugayın bulunduğu üsse çekilmiş olduğunu hatırlatıyor.

Geçen ayki saldırıdan sonra 93. tugay ile Tabaka havaalanı dışında hemen bütün Rakka eyaleti İD kontrolüne geçmişti.

Ankara'da IŞİD zirvesi

Irak'ın Kürdistan bölgesindeki gelişmeler ile ilgili olarak bugün Ankara'da da bir hareketlilik olduğu haber veriliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük’le durum değerlendirmesi yapmak ve sınırda alınan önlemleri görüşmek için Bakanlık'ta bir araya geldi.

Henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil.

İlgili haberler