Gazze'de ateşkes sona erdi

Telif hakkı AFP

Gazze'de, İsrail ile Hamas arasındaki 72 saatlik ateşkes TSİ 08.00'de sona erdi. Ateşkesin uzatılması amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamadı.

Ateşkesin son bulmasından sonra birkaç dakika içinde İsrail'in güneyindeki Aşkelon kentinde siren sesleri duyuldu.

İsrail Televizyonu, Aşkelon'a atılan bir roketin havada imha edildiğini bildirdi.

Hamas, İsrail ile ateşkesi uzatmayı reddetmişti. İslami Direniş Hareketi kararına gerekçe olarak, İsrail'in temel taleplerini yerine getirmemesini göstermişti.

Haber ajansları, İsrail ordusunun ateşkesin bitiminden sonra Gazze tarafından roket atışlarına başlandığını açıkladığını yazdı. Ordu en az 10 roketin ateşlendiğini duyurdu. Fransız Haber Ajansı AFP İsrail'in henüz karşılık vermediğini söylüyor.

AFP binlerce Filistinli'nin de ateşkesin sona ermesinden sonra İsrail saldırıları korkusu ile evlerini terk etmeye başladığını bildirdi.

Associated Press haber ajansı ise yeni başlayan roket atışlarının müzakere taktiği mi yoksa çatışmaya geri dönüş anlamına mı geldiğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü daha önce Mısır'ın başkenti müzakerelerde bulunan Filistin heyetine, uzun süredir dile getirilen taleplerinin kabul edilmemesi halinde ateşkesi uzatmama çağrısı yapmıştı.

Bu taleplerin başında Gazze'ye yönelik ablukanın kalkması ve Gazze Limanı'nın yeniden açılması geliyordu.

İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü "uzun bir savaşa" hazır olduklarını söylemişti.

İsrail: Ateşkes ihlal edildi

İsrail ise Hamas'la ateşkesin bitmesine yaklaşık üç saat kala Gazze'den ülkenin güneyine iki roket atıldığını duyurmuştu. İsrail Ordusu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Teröristler ateşkesi ihlal etti" ifadesini kullanmıştı.

Roket saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Hamas ise roket saldırılarını üstlenmedi.

İsrail daha önce ateşkesi uzatmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da, ateşkesin uzatılması çağrısında bulunmuştu.

İsrail, 8 Temmuz'da "Gazze'den düzenlenen roket saldırılarını önlemek" amacıyla bölgeye yönelik saldırılarına başlamış, 17 Temmuz'da da kara harekâtına girişmişti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in saldırılarında 1867 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

BM verilerine göre yaşamını yitirenlerin 1300'den fazlası sivil, onların da 400'den fazlası çocuk.

İlgili haberler