Ateşkesin ardından Gazze'de ölümler yeniden başladı

Telif hakkı AP

Gazze'de ateşkesin Cuma günü sona ermesinin ardından yeniden başlayan çatışmalarda ve artan gerilimde yeniden ölümler yaşanmaya başladı.

Sağlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre Gazze'de İsrail'in hava saldırıları nedeni ile beş kişi hayatını kaybederken, Batı Şeria'da yapılan gösterilerde protestocular İsrail askerleri ile çatıştı. Biri Cuma biri Cumartesi olmak üzere iki Filistinli'nin vurularak hayatını kaybettiği bildiriliyor. Ölenlerden biri Hebron'da diğperi ise Ramallah yakınlarındaki bir Yahudi yerleşimi civarındaki protestoda hayatını kaybetti.

Hamas'ın roket atışları da devam ediyor.

Bugüne kadar Gazze'de Birleşmiş Milletler'in rakamlarına göre çoğunluğu sivil 1960 kişi hayatını kaybetti.

İsrail'de ise üçü sivil 67 kişi öldü.

Camiye saldırı

Cumartesi günü Gazze'de bir camiye yapılan saldırıda üç Filistinli'nin cesedi enkazdan çıkarıldı. Bilgi yerel yetkililerden.

Yetkililer iki kişinin de motorsikletlerinin bombalanması sonucu hayatını kaybettiklerini açıkladı.

Telif hakkı Reuters

Gazze'de liman bölgesinde de şiddetli patlamalar yaşandı. Bölgedeki BBC muhabirlerinden biri patlamalardan birinin Hamas'ın eğitim merkezlerinden birini vurduğunun düşünüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu Twitter hesabından yaptığı açıklamada Gazze'de Cumartesi günü 33 bölgeyi vurduklarını, altı roketin ise İsrail'in güneyine isabet ettiğini söyledi. Orduya göre ateşkes sona erdiğinden beri Gazze'den ateşlenen roket sayısı 70'ten fazla.

İki taraf arasında ateşkesin uzatılması amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamamış ve ateşkes Cuma günü sona ermişti.

Hamas bir açıklama yaparak,Gazze limanının açılması da dahil, taleplerinin yerine getirilmediğini söylemişti. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas'ın ateşkesi uzatmak istemediğini ancak müzakerelere devam etmek istediğini söylemişti. İsrail yetkilileri ise görüşmelerin "ateş altında"sürdürülmesini istemediklerini söylemişti.

İlgili haberler