Onbinlerce kişi Gazze için yürüdü

Telif hakkı EPA

İngiltere'nin başkenti Londra'da ve Güney Afrika'nın Cape Town kentinde onbinlerce kişi Gazze için yürüdü.

Stop the War Coalition (Savaşı Durdurun Koalisyonu) tarafından Londra'da düzenlenen yürüyüş şehrin merkezindeki Oxford Circus'tan başladı, göstericilerin yayınlarını protesto ettiği BBC binasının önünden geçerek, ABD Büyükelçiliği önünden Hyde Park'a devam etti.

Yürüyüşü takip eden BBC muhabiri Mark Sanders, toplantıyı "barışçıl ve gürültülü" bir gösteri olarak niteledi.

Press Association'ın haberine göre yürüyüşe katılanlar "Özgür, özgür Filistin" sloganı attı.

Gösteri, Cuma günü sona eren ateşkesin ardından başlayan saldırıların hemen ertesinde gerçekleşmiş oldu.

İngiltere çapında aynı zamanda Gazze'deki savaşın kurbanları için yapılan acil yardım çağrısında da 24 saatten az bir süre içinde 4.5 milyon sterlin toplandı.

Telif hakkı EPA

Başbakanlık ofisi ayrıca İngiltere'nin bölgeye doktorlar, hemşireler ve anestezi uzmanlarından oluşan bir sağlık ekibi yollayacağını da açıkladı. Sağlık personelinin önümüzdeki 48 saat içinde bölgeye varması bekleniyor.

Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde de onbinlerce kişi Filistin için yürüdü. Beyaz ırkın üstünlüğüne dayanan Apertheid rejimin sona ermesinden bu yana şehrin tanık olduğu en büyük gösteri olarak nitelene yürüyüş Filistin için Ulusal Koalisyon isimli grup tarafından yapıldı. Koalisyonun içinde dini gruplar, sendikalar ve siyasi partiler var. Yürüyüşe apartheid rejimin sona ermesinde önemli rol oynayan Nobel barış ödüllü başpsikopos Desmond Tutu da katıldı.

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre Gazze'de ölen kişi sayısı çoğunluğu sivil 1900 kişiden fazla. İsrail tarafında ise 3'ü sivil 67 kişi hayatını kaybetti.

İlgili haberler