Irak: Maliki Cumhurbaşkanı'nı darbe girişimiyle suçladı

Telif hakkı AFP

Radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle çatışmalar şiddetlenerek artarken, görevi bırakması için üzerindeki baskı giderek artan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, koltuğunu bırakmayacağını açıklayarak tonunu sertleştirdi.

Maliki ülkenin Cumhurbaşkanı hakkında kendisini yeni bir hükümet kurmak için görevlendirmediği için suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Devlet televizyonunda bir konuşma yapan Maliki, "Bugün olan biten anayasaya karşı bir darbedir, cumhurbaşkanı tarafından anayasanın kasti olarak ihlâl edilmesidir" dedi.

Ülkede 30 Nisan'da yapılan genel seçimler sonrası yeni hükümet hâlâ kurulabilmiş değil.

Başbakan Nuri el Maliki'nin Şii bloku seçimlerden birinci sırada çıkmıştı. Ancak bu blok Meclis'te çoğunluğu sağlayamadı.

Ülkenin Temmuz ayında seçilen Cumhurbaşkanı Fuad Masum ise bir Kürt.

Uzlaşma arayışı

Irak'ta, Saddam Hüseyin dönemi sonrası farklı etnik ve dini gruplar resmi olmayan bir uzlaşı kapsamında iktidarı paylaşıyor.

Ülkede 2003 yılından beri Cumhurbaşkanı Kürt, Başbakan Şii, Meclis Başkanı ise Sünni.

IŞİD'in kısa süre içerisinde bu kadar ilerlemesinin sebebi olarak Maliki'nin Sünnileri dışlayan bir politika izlemesi, bu nedenle IŞİD'in Sünni tabanda destek bulması gösteriliyor.

ABD, Fransa ve Birleşmiş Milletler ülkedeki krizin hafifletilmesinin yolunun kapsayıcı bir hükümet kurmaktan geçtiğini söylüyor.

Parlamento sözcüsü Salim Caburi Pazar günü erken saatlerde yeni bir başbakan belirlemek için son tarihi 19 Ağustos'a uzattıklarını açıklamıştı.

Bağdat'ta güvenlik artırıldı

Bu arada Maliki'nin Bağdat'taki güvenlik güçlerini kentin stratejik noktalarına yığmaya başladığına dair haberler geliyor. AFP haber ajansı güvenlik güçlerinin sayısının hayli yüksek olduğunu yazdı.

Financial Times gazetesi, Maliki koalisyonunun Twitter hesabından Maliki'nin başbakanlığı aleyhinde mesajlar paylaşıldığını, ancak daha sonra bu mesajların silindiğini ve hesabın Maliki'nin konuşmasını geçmeye başladığını yazdı.

İlgili haberler