Ebola: Liberya test aşamasındaki ilacı deneyecek

Telif hakkı Reuters

Liberya ülkede giderek artan Ebola salgını için henüz test edilmemiş bir ilaç olan Zmapp'ı denemeye karar verdi.

Açıklama Liberya hükümetinden geldi. Liberya ABD'den bu konuda yardım istemişti.

ABD hükümeti ise üzerlerine düşen sorumluluğun Liberya'yu Zmapp'ın üreticisi Mapp Biopharmaceutical firması ile irtibata geçirmek olduğunu söyledi.

Henüz sadece maymunlarda denenmiş olan Zmapp isimli ilaç, insanlarda Ebola virüsü ile enfekte olmuş üç kişi üzerinde uygulandı. Bunlardan ikisi ABD'deki iki insani yardım görevlisi, biri de İspanya'nın Madrid kentinde tedavisi devam eden bir Katolik kilisesi papazı.

İki yardım görevlisinin ilaçtan sonra iyileşme işaretleri gösterdiği söyleniyor.

Liberya Enformasyon Bakanı Lewis Brown BBC'ye yaptığı açıklamada, Liberya hükümetinin Zmapp'ın uygulanmasının yaratabileceği risklerin farkında olduğunu ancak ilacın kullanılmamasının da daha fazla insanı ölüme terk etmek demek olacağını söyledi.

Brown "Bunu denemeye tek alternatif ölüm, kesin bir ölüm" dedi.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) ev sahipliğinde, Cenevre'de acil olarak biraraya gelen tıp etiği uzmanları, henüz güvenilirliği onaylanmamış yeni tedavilerin uygulanması konusunda toplantı halinde.

DSÖ şu ana kadar Batı Afrika'da virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısını 1013 olarak açıkladı.

Örgütün yeni tedavilerin uygulanması ile ilgili görüşünü Salı günü açıklaması bekleniyor.

Zmapp'ı üreten ilaç firması şu anda Batı Afrika'ya ilaç gönderdikleri için stoklarının eridiğini söyledi. Firma ilaçları tamamen ücretsiz olarak yolluyor.

Liberya'nın sağlık sistemi Ebola vakaları nedeni ile tıkanma noktasına gelmiş durumda.

Henüz tedavisi olmayan Ebola, grip benzeri belirtiler gösteriyor ve gözlerde ya da dişetlerinde meydana gelen dış kanamaya ya da iç organların iflasına sebep olabilen iç kanamaya neden olabiliyor. Hastaların kurtulma ihtimali erken teşhisle yükseliyor.

Telif hakkı AP

Seyahat yasağı

Suudi Arabistan'ın ardından Fildişi Sahilleri de Ebola virüsünden en çok etkilenen ülkeler olan Gine, Liberya ve Sierra Leone'den gelen yolculara havalimanını kapattı.

Ebola Şubat ayında ilk kez Gine'de görüldüğünden bu yana tüm dünyada 1848 kişinin ölümüne neden oldu.

DSÖ Ebola salgınını sağlık alanında küresel bir acil durum ilan etti.

Bu arada Nijerya'dan Lagos'tan sabah saatlerinde İstanbul'a gelen Türk Hava Yolları uçağında, yüksek ateş ve kusma şikayeti bulunan Afrikalı bir yolcu 4 yaşındaki oğlu ile beraber sağlık yetkililerinin gözetimine alındı. Sağlık Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak, kadında şu ana kadar Ebola virüsünün bulunduğunu söylemek mümkün olmasa da, geldiği ülkenin Nijerya olması sebebi ile en küçük bulgu dahi değerlendirilmektedir denildi.

İlgili haberler