Papa'dan IŞİD'e kınama çağrısı

Telif hakkı AFP

Vatikan, Müslüman dünyasını, eski adıyla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) yeni adıyla İslam Devleti (İD) örgütünün Irak'ta gayrimüslimlere uyguladığı şiddeti kınamaya çağırdı.

Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Modern Türkiye'nin kurucusu Kemal Atatürk tarafından lağvedilen halifeliğin yeniden kurulmasının ilanına tüm dünya şaşkınlıkla tanık oldu. Bu ilana dini kurumların ve Müslüman politikacıların çoğunun itiraz etmesi de İslam Devleti cihadcılarını tarifsiz suçları işlemekten alıkoyamadı" denildi.

Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:"Irak'taki Hıristiyanların, Ezidilerin ve diğer dini ve etnik azınlıkların dramatik durumu, başta Müslümanlar olmak üzere dini temsilcilerin, dinlerarası diyalog görevlilerinin ve tüm iyi niyetli insanların açık ve cesur bir pozisyon almasını gerektiriyor. İşlenen suçların ve bu suçların dine dayandırılmasının kınanmasında herkesin tek vücut olması gerekiyor. Aksi halde dinlerin, dindarların ve dini liderlerin ne inandırıcılığı kalır? Son yıllarda sabırla yürütülen dinlerarası diyaloğun ne inandırıcılığı kalır?"

Bu sözler, İslam dünyasından etkili mesajlar gelmemesi halinde Vatikan'ın dinlerarası diyalog adına Müslüman temsilcileriyle görüşmelere son verebileceği şeklinde yorumlandı.

Açıklamada, "baş kesme, çarmıha germe, cesetleri halka açık yerlere asma; aralarında çocuk, yaşlı, hamile ve hastaların da bulunduğu on binlerce insanı yerlerinden etme" gibi "barbarca" eylemlerin dini gerekçelere dayandırılamayacağı vurgulandı.

"Dini temsilcileri, bu suç eylemlerini durdurmak, suçluları cezalandırmak ve bu topraklardaki insanların haklarının yeniden tesisi için hükümetler üzerindeki nüfuzlarını kullanmaya çağırıyoruz. Dini liderler, terörizmi desteklemenin, finanse etmenin ve silahlandırmanın ahlaki olarak kınanması gerektiğinin altını çizecektir" denildi.

Öte yandan Papa Francesco, Irak'taki Hıristiyanların durumuyla yakından ilgilenebilmek için ülkeye bir temsilci gönderiyor.

Papa tarafından görevlendirilen Kardinal Fernando Filoni'nin bugün Irak'a gitmesi bekleniyor.

İlgili haberler