Zonguldak’ta göçük: 9 madenciye ulaşıldı

Telif hakkı AP

Zonguldak’ta özel bir şirket tarafından işletilen bir maden ocağında meydana gelen göçükte içeride mahsur kalan 9 madenciye ulaşıldığı bildirildi.

Gazeteci Derya Akbıyık, kurtarılan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğunu ve kontrol için çevredeki hastanelere sevk edildiklerini söyledi.

Vali Ali Kaban, göçüğün dün gece 03.00 civarında gerçekleşmiş olduğunu ancak sorumlu mühendisin kazayı yetkililere bildirmediğini ifade etmişti. Kaban, “İçeride kalanlardan birinin babası saat 11.40 civarında emniyetimize konuyu intikal ettirince haberdar olduk.” demişti.

Anadolu Ajansı haberine göre göçükten kurtarılan madencilerin isimleri şöyle: Yüksel Günbel, Ayhan Günbel, Cüneyt Karagünlü, Muhammet Kilitçi, Mustafa Pazarbaşı, Murtaza Pazarcık, Taner Tutal, Müslüm Bayraklı ve Ferhat Mangır.

Çalışma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği de yazılı bir açıklama yaparak, kazanın meydana geldiği ocağın Kasım 2013’te yapılan teftişler sonucu üretim faaliyetleri durdurulan bir ocak olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlık müfettişleri, Mart 2014 tarihinde ilgili ocakta kontrol amaçlı tekrar incelemelerde bulunmuş ve işverenin durdurma kararına uymayarak üretime devam ettiği tespit edilmiş ve yine 11 bin lira idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Açıklamaya göre bakanlık müfettişlerinin üretimi durdurma gerekçesi “havalandırma, merkezi izleme ve taşınabilir gaz ölçüm cihazlarına ilişkin eksiklikler.”

İlgili haberler