'IŞİD Suriye'de Halep'e doğru ilerliyor'

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye'de son olarak Türkiye sınırı yakınlarındaki Aktarin ve Türkmen Bareh kasabaları ile bazı köyleri ele geçirdiği bildirildi.

Batılı ülkelerin desteklediği muhalif Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) bağlantılı Halep Kılıçları Tugayları adlı grubun komutanı "Ebu Tabet", uluslararası haber ajanslarına yaptığı açıklamada, "İslam Devleti'ne bağlı savaşçılar dün akşam Aktarin'e saldırdılar. Çatışmalar gece boyunca sürdü" dedi.

Ebu Tabet, IŞİD'in ele geçirdiği Aktarin'in stratejik öneminin yüksek olduğunu, kasabanın "Halep'in kuzeyine açılan kapı" olarak bilindiğini söyledi.

IŞİD kontrolüne geçtiği bildirilen köyler ise Mesudiye, Dabık ve Guz.

Haberin doğrulanması halinde IŞİD'in Suriye'nin batısına doğru önemli oranda ilerleyeceği ve Halep kentinde giden ikmal yollarını tehdit edebileceği belirtiliyor.

Ebu Tabet, Halep vilayetinde bir taraftan Suriye ordusu, bir taraftan da IŞİD tarafından kuşatılan ÖSO içerisinde kaosun hakim olduğunu söyledi.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan rejim karşıtı isyan zamanla iç savaşa dönüşmüş, yaklaşık üç buçuk yılda 170 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Irak ve Suriye'de ilerliyor

IŞİD, Irak ve Suriye'de aktif olan cihatçı bir örgüt.

Nisan 2013'te kurulan örgüt daha sonra Irak'ta El Kaide örgütünden kopmuştu.

El Kaide'nin dahi arasına mesafe koyduğu IŞİD, zamanla Suriye'de hükümet güçleri ile savaşan ve Irak'ta kazanımlar elde eden başlıca cihatçı örgütlerden birine dönüştü.

Telif hakkı Reuters

IŞİD'in lideri Ebubekir el Bağdadi hakkında pek az şey biliniyor ancak Bağdadi'nin 1971'de Bağdat'ın kuzeyinde Samara'da doğduğu ve 2003 yılında gerçekleşen ABD işgalinin ardından Irak'ta doğan harekete katıldığı sanılıyor.

Örgüt Mart 2013'te Suriye'nin Rakka kentini, bu yıl ise Irak'ta Felluce, Musul ve Tikrit'i ele geçirmişti.

Musul'daki Türkiye Başkonsolosluğunu basan örgüt, konsoloslukta çalışanlar ve aileleri dahil 49 kişiyi rehin almıştı.

IŞİD, El Kaide'nin Suriye'deki resmi kolu olan El Nusra Cephesi gibi diğer cihatçı örgütlerden ayrı hareket ediyor ve diğer isyancı gruplarla da gerilimli bir ilişkisi var.

Bağdadi, Nusra Cephesi ile birleşmek istemişti ancak Nusra Cephesi anlaşmayı reddetmişti. O zamandan beri iki örgüt ayrı hareket ediyor.

Telif hakkı ap

Ebu Bekir El Bağdadi 10 Haziran'da Musul'u ele geçirmelerinin ardından "halifeliğini" ilan etmiş ve IŞİD'in adını "İslam Devleti" olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

ABD geçen hafta Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırılarına başlamıştı.

İlgili haberler