Missouri'de protestolar yeniden alevlendi

Telif hakkı n

ABD'nin Missouri eyaletinde 18 yaşındaki silahsız siyah genci öldüren polisin kimliğinin açıklanması ayaklanmayı durdurmadı.

Michael Brown'ın öldürüldüğü Ferguson kentine polisle protestocular arasında çatışma çıktı.

Brown'ın hırsızlık yaptığı belirtilen dükkanın yakınlarındaki bazı mağazalar yağmalandı.

Polisin yayımladığı kamera görüntülerinde Brown, dükkan sahibine karşı zor kullanırken ve elinde puro olduğu söyleyen bir paketle dışarı çıkarken görülüyor.

Protestolar, Brown'ın ailesinin sükunet çağrısına rağmen yapıldı.

Aile adına yapılan açıklamada Brown'ın "mükemmel" bir çocuk olmadığı belirtildi ancak polisin "infaz tarzı cinayeti haklı göstermek için" bu görüntüleri yayımladığı öne sürüldü.

Telif hakkı Getty

Michael Brown'ın kuzeni, "Bizle birlikte hareket edin, sokaklarda şiddet görmek istemiyoruz. Lütfen barışçıl protestolara devam edin" dedi.

Polisten daha sonra yapılan açıklamada, Brown'ı vuran polisin, bu kişinin soygun zanlısı olduğunu bilmediği belirtildi.

Brown'ı vuran Darren Wilson'ın altı yıllık polis memuru olduğu ve hiçbir disiplin suçu bulunmadığı kaydedildi.

Ferguson kentinde günlerdir süren protestolarda, Brown'ı elleri havadayken vurduğu öne sürülen ve olayın ardından idari izne çıkarılan memurun kimliğinin açıklanması talep ediliyordu.

Telif hakkı n

Ölüm haberinden sonra Ferguson'da ayaklanma çıkmıştı. Polis, dükkanları yağmalayan, araçları ve binaları ateşe veren kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

Perşembe gecesi eyalet polisinin devreye girmesinden sonra olaylar bir ölçüde yatışmıştı. Yerel polisin protestoculara karşı sert davrandığı öne sürülüyordu.

İlgili haberler