Kuzey Irak'ta Ezidi katliamı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Irak Şam İslam Devleti militanlarının Kuzey Irak'ta Sincar kenti yakınlarında bir Ezidi köyünü basarak en az 80 erkeği öldürdüğü, çok sayıda kadın ve çocuğu da kaçırdığı haber veriliyor.

Militanların Koço adlı köyün sakinlerine İslamiyete geçmeleri için Cuma gününe kadar süre verdiği, Ezidilerin bunu reddetmesi üzerine saldırıya geçtiği öne sürülüyor.

Amerikan ordusuna ait bir insansız uçağın, olaydan sonra başka bir köyün yakınlarında, bu konvoydan iki aracı vurduğu açıklandı.

Savaş uçaklarının Musul barajı yakınlarındaki IŞİD mevzilerini de vurduğu bildiriliyor. Ancak bombardımanın ABD uçaklarınca mı yoksa Irak güçlerince mi yapıldığı henüz netleşmedi.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, IŞİD mensuplarına yaptırım öngören bir karar tasarısını onayladı.

'Biz kaçtık köyde 400 kişi kaldı...'

Koço'dan kaçan Tamir Reşki adlı bir Ezidi, BBC'den Güney Yıldız’a şunları söyledi:

"Biz daha erken ayrıldık. Köyde 400 kişi kadar kalmıştı. Sonra kaçmaları mümkün olmadı. Etrafları sarıldı. Erkekleri öldürmüş, kadınları götürmüşler. Yaralı bir yakınımın telefondaki son sözleri, erkekleri öldürdüler, kadınları ve çocukları götürdüler oldu. Sonrasında telefon kesildi. IŞİD herkesin telefonlarını toplamışlar. Kimseden haber alamıyoruz. Yardım gelmezse biz de burda öleceğiz. Şengal Dağı'nın bizim bulunduğumuz bölgesinden kaçmak mümkün değil."

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, saldırıdan sonra bir insansız bir Amerikan uçağının militanların konvoyuna yönlendirildiğini söyledi.

Amerikan ordusu da insansız uçakların Sinjar yakınlarında IŞİD militanlarına ait belirtilen iki aracı vurduğunu teyit etti.

Zebari Sünni köylerin, Koço ve başka bir Ezidi köyünü koruyacakları taahhüdünde bulunduğunu, ancak IŞİD karşısında sözlerini tutamadığını belirtti.

Saldırıdan kurtulanlarla konuştuğu belirtilen Mahama Halil adlı bir Ezidi milletvekili de katliamın bir saat sürdüğünü belirtti.

Koço köyü yakınlarında yaşayan bir köylü ise bir IŞİD militanına dayanarak, saldırganların beş gün boyunca köylüleri dinlerini değiştirmeleri için ikna etmeye çalıştığını ve vaazlar verdiğini söyledi.

Bu köylü, "Bu kişi bana daha sonra erkekleri toplayıp öldürdüklerini söyledi. Kadınlar ve çocuklar muhtemelen Telafer'e götürüldü. Çünkü yabancı militanlar burada" dedi.

ABD'deki Ezidi Kriz Yönetimi Ekibi adlı gruptan Hadi Pir de köylülere dinlerini değiştirmeleri için süre tanındığını söyledi.

Pir, köylülerin Koço'daki okulda toplandığını, erkeklerin öldürülmesinden sonra kalan köylülerin otobüslerle bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirtti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal (Sincar) bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terketmek zorunda kaldığını belirtiyor.

İlgili haberler