Saksağanların 'parlak cisim tutkusu' efsane çıktı

Telif hakkı n

İngiltere'de yapılan bir araştırma, saksağanların parlak nesneleri yuvalarında toplama merakı olduğuna dair inanışın doğru olmadığına işaret ediyor.

Avrupa kültüründeki yaygın inanışın aksine saksağanların bu nesneleri çalmadığı hatta parlak cisimlerden korktukları belirtiliyor.

Exeter Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada metal vidalar, alüminyum folyodan halkalar ya da dikdörtgen şeklinde kesilmiş parçalar gibi parlak malzemelerle, bunların mat maviye boyanmış benzerleri kullanıldı.

Araştırmacılar, bu nesnelerin 30 santimetre kadar yakınına yemler koydu. 64 testin sadece ikisinde saksağanlar iki kez parlak nesneleri aldı ve hemen geri bıraktı.

Kuşlar, ne parlak ne de boyalı cisimlere ilgi gösterdi. Aksine bu cisimlerin olduğu testlerde daha az yem yedi.

Uzmanlar, bilmedikleri ve tehlikeli olabileceğini düşündükleri için hayvanların bu nesnelerden uzak durduğunu belirtiyor.

Araştırmaya öncülük eden Dr. Toni Shephard, "Bu kuşların koşulsız olarak parlak cisimlere yöneldiğine dair bir bulgu yok. Aksine tüm nesnelerin hayvanlarda neofobiye (yenilik korkusu) işaret eden tepkilere yol açtığını gördük" dedi.