Ukranyalı isyancılar: Rus silahları yolda

Telif hakkı N

Ukraynalı isyancılar, Rusya'dan büyük çaplı bir askeri yardımın gelmek üzere olduğunu söyledi.

Ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrlıkçıların ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin" Başbakanı Aleksaner Zaharçenko, 150 araçlık ve 1200 kişilik askeri konvoyun sınıra yaklaştığını öne sürdü.

Rusya, Ukrayna ve Batılı gazetecilerin, Ukrayna'ya askeri yardım gönderdiği yolundaki iddiaları reddediyor.

Bu arada, Rusya tarafından gönderilen insani yardım konvoyu sınırın Rus tarafında durdu.

Yardım malzemelerinin Ukrayna sınır muhafızları tarafından denetleneceği, Rusya, Ukrayna ve Kızıl Haç'ın yardımın nasıl dağıtılacağına karar vereceği belirtiliyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Amerikalı muadili Chuck Hagel'e konvoyda askeri personel bulunmadığı güvencesesini verdi.

Cuma günü araçlar bazı gazetecilere gösterilmişti.

'İyi haber'

Zaharçenko, YouTube'a konan ve 'Donestk Parlamentosu'nda konuşurken kaydediliği belirtilen konuşmasında "Size iyi bir haber vermek istiyorum. Şu anda [askeri konvoy] koridora [isyancıların sınırda Rusya toprakları içinde oluşturduğu bölge] yaklaşıyor. Konvoyda 150 askeri araç var. Bunlardan 30'u tank. Geri kalanları ise piyade araçları ve zırhlı personel taşıyıcıları" dedi.

Aleksander Zaharçenko, konvoya Rusya'da dört ay eğitim gören 1200 kişinin eşlik ettiğini söyledi.

Ancak Zaharçenko, Cumartesi Rus Life televizyonuna bu sözleriyle çelişen açıklamalar yaptı, Ukrayna ordusundan büyük miktarda askeri teçhizat ele geçirdiklerini, isyancıların saflarında Rus askerlerinin değil Rusya'dan gelen gönüllülerin savaştığını söyledi.

Ukrayna Perşembe gecesi Rusya'dan sınırı geçen bir zırhlı araç konvoyunu imha ettiğini açıklamıştı.

İlgili haberler