Kürtler, çatışmada 'üstün konumda'

Telif hakkı AFP

Kürt yetkililer ve kaynaklar, Musul barajını ele geçirmek için Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile çatışmada Kürtlerin "üstün konumda olduğunu" söyledi.

ABD hava kuvvetleri ile Kürt güçlerinin birlikte gerçekleştirdiği operasyonun, Türkiye saatiyle sabah 7.00'den beri devam ettiği belirtiliyor.

Kuzey Irak'a su ve elektrik sağlayan Musul barajı, 7 Ağustos'ta IŞİD (yeni adıyla "İslam Devleti") militanları tarafındna ele geçirilmişti.

Irak ve Suriye'de birbirine bağlı bölgelerin kontrolünü ele geçirerek ilerleyen IŞİD, milyonlarca insanı yerinden etti.

ABD, daha önce de IŞİD'e yönelik Musul barajı ve Erbil yakınlarında 9 hava operasyonu gerçekleştirdi.

Operasyonlarda IŞİD'in kullandığı 14 askeri araç vuruldu. Bu araçların içinde, ABD'nin 3 yıl önce Irak'tan çekilirken bıraktığı ve sonradan IŞİD militanlarınca ele geçirilen askeri araçlar da bulunuyor.

'Baraj hayati önem taşıyor'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den bildiren BBC kıdemli muhabiri Jim Muir, Musul barajındaki İslamcı militanların, kendilerine yönelik kuvvetli saldırılar nedeniyle bölgeyi terk edebileceğini belirtiyor.

Muir, barajın hayati önem taşıdığını, duvarlarının indirilmesi halinde Musul ve Bağdat'ın sel altında kalabileceğini söylüyor.

Son günlerde bölgeden IŞİD'in işlediği katliamlarla ilgili haberler geliyordu.

En son gelen haberde, Sincar kenti yakınlarındaki "Koço" adlı Ezidi köyünün basıldığı ve Müslüman olmayı reddeden 80 Ezidi erkeğin öldürüldüğü haberi verilmişti.

Militanların köydeki çok sayıda kadın ve çocuğu kaçırdığı belirtiliyor.

AFP haber ajansına konuşan Ezidi göçmen Moujamma Jazira, militanlara karşı koymaya çalışanların da katledildiğini söyledi.

Bir başka göçmen de, köyündeki 300 erkeğin öldürüldüğünü öne sürdü ancak bu iddia bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamadı.

Suriye'de de katliamlar devam ediyor

IŞİD'in ayrıca Suriye'nin doğusundaki Deyr ez Zor kentinde son iki haftada 700 aşiret mensubunu öldürdüğü belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi, "güvenilir kaynaklar"dan elde ettikleri bilgilere göre, aşiret ağalarının kafalarının kesildiğini söyledi.

Bugün İngiliz gazetesi Sunday Telegraph'a yazan İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD'e karşı mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti ve "IŞİD'e karşı sert bir yanıt verilmeli, bu mücadelede yardımlar, diplomasi ve askeri yeteneklerimiz de kullanılmalı" dedi.

Batı'da bazı kentlerde dün IŞİD'e karşı eylem yapıldı ve Irak'taki Ezidi, Hıristiyan ve diğer azınlıkların sesinin duyulması için insanlar bir araya geldi.