Kadıköy: ‘Moda Bostanı’ otopark olmayacak

Telif hakkı kadikoybelediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünün ertesinde, Afet Toplanma Alanı olarak belirlenen ancak otopark ruhsatı verdiği eski Moda Sabit Pazar alanı için kararını değiştirdi.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Eski Moda Sabit Pazarı olarak bilinen Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait araziye İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen otopark ruhsatı, belediyenin başvurusu üzerine iptal edildi.

Kadıköy Belediyesi açıklamasında, bu alanın “Moda'daki son yeşil alanlardan biri” olduğunu ve “Afet Toplanma Alanı” olarak belirlenmiş olduğunu belirtti.

Mahalleliler ve Gezi eylemlerinin ardından oluşturulan Caferağa Dayanışması yeşil alana iş makinelerinin gelmesinin ardından burada bir nöbet başlatmıştı.

Bu alan aynı zamanda geçen Nisan ayından beri mahalle dayanışması tarafından bostana dönüştürülmüştü.

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından otopark yapılmasına ilişkin ruhsatın ardından bir açıklama yapılmış ve “Söz konusu alan semtin tek açık alanı olması nedeniyle de kamusal sorumluluk bu alanın titizlikle korunmasını gerektirir” denmişti.