Ferguson'da protestolar sürüyor

Telif hakkı AFP

Obama'nın itidal çağrısına rağmen, Ferguson'daki protestolar devam etti. Polis, eylemcileri dağıtmak için biber gazı kullandı ve birkaç kişiyi daha gözaltına aldı.

Protestolar, ABD Başkanı Obama'nın itidal çağrısından saatler sonra gerçekleşti. Obama, 9 Ağustos'ta siyah bir gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra ayaklanmaya sahne olan Missouri eyaletinin Ferguson kasabasına itidal çağrısında bulunmuştu.

ABD Başkanı, "toplumun birbiriyle yeniden birleşmeyi denemesi gerektiğini" söylemiş, "Yağma yaparak, silah taşıyarak ve hatta polise saldırarak öfkeye boyun eğmek sadece gerilimi arttırır ve kaos getirir. Adaleti ilerletmek bir yana, altını oyar" demişti.

Obama tanıkların polise teslim olduğu sırada birden çok kez ateş edildiğini söylediği Brown'ın öldürülmesine duyulan "tutku ve öfkeyi" anladığını belirtmişti.

'Sokağa çıkma yasağı' kaldırıldı

Gece çıkan olaylarda, eylemcilerle birlikte medya çalışanlarına da "anayolu boşaltın" emri verildi.

Polis amiri Ron Johnson, eylemcilerin şişe atması ve iki kişinin silahla yaralanması üzerine polisin müdahale ettiğini söyledi.

Polisin Getty Images fotoğraf ajansına bağlı çalışan bir muhabiri de gözaltına aldığı ancak birkaç saat sonra serbest bıraktığı öğrenildi.

Telif hakkı Getty

ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın Ferguson'a gidip, silahsız genç Michael Brown'ın öldürülmesiyle ilgili bağımsız bir soruşturma yürüten yetkililerle görüşecek.

Missouri Valisi Jay Nixon da, haftasonu geceleri uygulanan "sokağa çıkma yasağı"nın kaldırılacağını açıkladı.

Telif hakkı Reuters

Ferguson'da polisle birlikte Ulusal Muhafız birlikleri de görev yapmaya başladı.

Brown'ın beyaz bir polis tarafındna öldürülmesinin ardından Ferguson kasabasında gerginlik artmış, bölgede yaşayan siyahlar ayaklanmıştı.

Telif hakkı Getty

Polis memuru Darren Wilson'ın Brown'u vurduğu öğrenilmişti.

Telif hakkı Getty

Görgü tanıkları Brown'ın elleri havada, polise teslim olduğu sırada vurulduğunu söylerken, polis Brown'ın memurla kavga ettiği sırada öldürüldüğünü savunuyor.

Memur Darren Wilson olaydan sonra zorunlu izne çıkartılmıştı.

'Mücadele izi yok'

Telif hakkı

Brown'ın ailesi tarafından tutulan bir adli tıp uzmanı, öldürülen gencin cesedi üzerindeki bulgularını açıkladı.

Adli Tıp Uzmanı Dr. Michael Baden Brown'ın vücuduna altı mermi isabet ettiğini söyledi. Baden "Başındaki hariç tüm yaralardan sağ çıkabilirdi" dedi.

Baden bir mücadele izi olmadığını, Brown'ın yüzündeki sıyrıkların da büyük ihtimalle vurulduktan sonra kaldırıma çarpması sonucu oluştuğunu belirtti. Baden ayrıca Brown'ın vücudunda barut izi olmadığını, bunun da ateş eden polisin Brown'dan en az 60 santim uzakta olduğunu gösterdiğini vurguladı.

İlgili haberler