Ferguson: ABD Adalet Bakanı adil soruşturma sözü verdi

Telif hakkı GETTY

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Missouri eyaletinde silahsız siyah bir gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan ve 11 gündür devam eden şiddet olaylarının ardından protestoların merkezindeki Ferguson kentine gitti.

Bakan, 18 yaşındaki Michael Brown'un ölümüyle ilgili olarak "kapsamlı, adil ve bağımsız" bir soruşturma sözü verdi.

Michael Brown'un ölümü üzerine başlayan protesto gösterilerine polisin sert müdahalesi söz konusu olmuş, göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Bölgede dün gece de ikinci bir siyah erkeğin polis tarafından öldürülmesi üzerine, barışçıl protestolar düzenlendi. Polis, protestoya katılan 47 kişiyi gözaltına aldı.

Protestoların sert şiddet olaylarının yaşandığı önceki günlere oranla çok daha sakin geçtiği belirtildi.

'En az 11 gazeteci gözaltına alındı'

Bu arada kentteki olayları takip etmek isteyen gazetecilerin işlerini rahat yapamadığına dair haberler gelmeye başladı.

Gazetecileri Koruma Komitesi, internet sayfasında bir açıklama yaparak, Ferguson polisinin en az 11 gazeteciyi gözaltına alıp, daha sonra serbest bıraktığını belirtti.

Telif hakkı Reuters

Gözaltına alınan gazeteciler arasında Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın da olduğu öğrenildi. AA'nın internet sitesinde yer alan haberde "(Şaşmaz) Önce ölümle tehdit edildi, ardından darp edildi ve kelepçe takılarak gözaltına alındı" denildi.

Gazetecileri Koruma Komitesi, bazı gazetecilerin polis tarafından tehdit edildiği ve plastik mermiyle vurulduğuna dair haberler geçildiğini yazdı. Komite ayrıca yerel halkın bazı gazetecileri rahatsız ettiklerini de belirtti.

İkinci ölüm

Telif hakkı AFP

Dün gece polis ikinci bir siyah erkeği daha öldürdü. St Louis Emniyet Müdürü Sam Dotson, polis memurlarının "kendilerine bıçak çeken bir adamı öldürdüğünü" söyledi.

Dotson görgü tanıklarının şahsın garip davrandığını söylediğini öne sürdü ve polis memurlarının kendilerini savunma hakkı olduğunu vurguladı.

Emniyet Müdürü sözlerine şöyle devam etti: "Şüpheli polisleri görüp bıçak çekti ve 'Beni şimdi vurun, beni şimdi öldürün' dedi."

Bu arada Michael Brown'ın öldürülmesiyle ilgili olarak St Louis Bölge Savcılığı, Brown'ı vuran polis memuru Darren Wilson aleyhinde kanıt sunacağını açıkladı.

Daha sonra jüri Wilson'a suçlama yöneltilip yöneltilmeyeceğine karar verecek.

Telif hakkı Reuters

Brown'ın beyaz bir polis tarafından öldürülmesinin ardından Ferguson kasabasında gerginlik artmış, bölgede yaşayan siyahlar ayaklanmıştı.

Görgü tanıkları Brown'ın elleri havada, polise teslim olduğu sırada vurulduğunu söylerken, polis Brown'ın memurla kavga ettiği sırada öldürüldüğünü savunuyor.

Memur Darren Wilson olaydan sonra zorunlu izne çıkarılmıştı.

'Mücadele izi yok'

Brown'ın ailesi tarafından tutulan bir adli tıp uzmanı, öldürülen gencin cesedi üzerindeki bulgularını açıkladı.

Adli Tıp Uzmanı Dr. Michael Baden, Brown'ın vücuduna altı mermi isabet ettiğini söyledi. Baden "Başındaki hariç tüm yaralardan sağ çıkabilirdi" dedi.

Bir mücadele izi olmadığını, Brown'ın yüzündeki sıyrıkların da büyük ihtimalle vurulduktan sonra kaldırıma çarpması sonucu oluştuğunu belirten Baden ayrıca Brown'ın vücudunda barut izi olmadığını, bunun da ateş eden polisin Brown'dan en az 60 santim uzakta olduğunu gösterdiğini ifade etti.

İlgili haberler