Ferguson'da ikinci gencin ölümü protesto edildi

Telif hakkı Reuters

ABD'nin Missouri eyaletinde polisin ikinci bir siyah erkeği öldürmesinin ardından barışçıl protesto gösterileri düzenlendi.

Polis, St Louis kentinin Ferguson bölgesindeki protesto sırasında 47 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Buna karşın dünkü protestoların sert şiddet olaylarının yaşandığı önceki günlere oranla çok daha sakin geçtiği belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın bugün Ferguson'u ziyaret etmesi bekleniyor.

Bir polis memurunun Michael Brown adındaki 18 yaşındaki silahsız bir genci vurmasının ardından, bölge 11 gün boyunca sert şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Dün gece polis ikinci bir siyah erkeği daha öldürdü. St Louis emniyet Müdürü Sam Dotson, polis memurlarının "kendilerine bıçak çeken bir adamı öldürdüğünü" söyledi.

Dotson görgü tanıklarının şahsın garip davrandığını söylediğini öne sürdü ve polis memurlarının kendilerini savunma hakkı olduğunu vurguladı.

Telif hakkı Getty

'Şüpheli bıçak çekti'

Dotson, "Şüpheli polisleri görüp bıçak çekti ve 'Beni şimdi vurun, beni şimdi öldürün' dedi" diye konuştu.

Bu arada Michael Brown'ın öldürülmesiyle ilgili olarak St Louis Bölge Savcılığı, Brown'ı vuran polis memuru Darren Wilson aleyhinde kanıt sunacağını açıkladı.

Daha sonra jüri Wilson'a suçlama yöneltilip yöneltilmeyeceğine karar verecek.

Brown'ın beyaz bir polis tarafından öldürülmesinin ardından Ferguson kasabasında gerginlik artmış, bölgede yaşayan siyahlar ayaklanmıştı.

Telif hakkı Getty

Görgü tanıkları Brown'ın elleri havada, polise teslim olduğu sırada vurulduğunu söylerken, polis Brown'ın memurla kavga ettiği sırada öldürüldüğünü savunuyor.

Memur Darren Wilson olaydan sonra zorunlu izne çıkarılmıştı.

'Mücadele izi yok'

Brown'ın ailesi tarafından tutulan bir adli tıp uzmanı, öldürülen gencin cesedi üzerindeki bulgularını açıkladı.

Adli Tıp Uzmanı Dr. Michael Baden, Brown'ın vücuduna altı mermi isabet ettiğini söyledi. Baden "Başındaki hariç tüm yaralardan sağ çıkabilirdi" dedi.

Telif hakkı

Bir mücadele izi olmadığını, Brown'ın yüzündeki sıyrıkların da büyük ihtimalle vurulduktan sonra kaldırıma çarpması sonucu oluştuğunu belirten Baden ayrıca Brown'ın vücudunda barut izi olmadığını, bunun da ateş eden polisin Brown'dan en az 60 santim uzakta olduğunu gösterdiğini ifade etti.

'Muhabirimiz gözaltına alındı'

Anadolu Ajansı ise, Ferguson'daki olayları takip eden muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın ABD polisi tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Olayı haberleştiren ajans, "[Şaşmaz] önce ölümle tehdit edildi, ardından darp edildi ve kelepçe takılarak gözaltına alındı" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler