IŞİD'in üç militanı: John, Paul ve Ringo

Telif hakkı AP

İngiliz emniyet güçleri, ABD'li gazeteci James Foley'i öldüren IŞİD militanını yakalamak için başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Gazeteciyi öldüren IŞİD üyesinin, video kaydında İngiliz aksanı ile İngilizce konuştuğu görülüyor. Henüz doğrulanmayan tahminlere göre ise cihatçı Londra'dan ya da İngiltere'nin güney doğusundan.

BBC güvenlik muhabiri James Gardner gazeteciyi öldüren IŞİD üyesinin videoda yüzünü saklamakta başarılı olduğunu ancak sesinin ayırt edici olduğunu ifade ediyor. Gardner, analistlerin cihatçının kimliğini tespit edilmesinin de an meselesi olduğunu söylediğini aktarıyor.

Gardner, Foley'i öldüren kişinin izinin iç güvenlik teşkilatı MI5 veri tabanında, polis anti-terör birimi kayıtlarında arandığını ve sosyal medyadaki forumlarda ya da dijital platformlarda da ipuçları arandığını söylüyor.

IŞİD üyesinin son üç yıl içinde bir vakitte Suriye'ye gittiği ve cihatçı çevrelerde bulunan bazı kişiler tarafından iyi tanındığı düşünülüyor.

Henüz doğrulanmayan haberlere göre bu kişi, IŞİD'in alıkoyduğu Batılı rehinelerden sorumlu olan bir grup İngiliz vatandaşı arasında olabilir.

Suriye'de yabancı rehinelerle ilgilenmek üzere görevlendirilen üç İngiliz cihatçı olduğu söyleniyor. Bu kişilerin takma isimlerini ise Beatles üyelerinden aldığı ve John, Paul ve Ringo olarak anıldığı belirtiliyor.

IŞİD'in kaçırdığı kişilere kötü muamelede bulunduğu, sıklıkla dövdüğü gelen bilgiler arasında.

Foley ABD vatandaşı olduğu için soruşturma FBI'ın önderliğinde yürütülürken, İngiltere Emniyeti cinayeti değil, videoyu soruşturuyor. İngiltere iç güvenlik teşkilatı MI5 İngiliz IŞİD üyelerinin kimler olduğunu nerede neler yapmakta olduklarının tespiti konusunda önderlik eden kuruluş.

İngiltere istihbarat teşkilatı MI6'nın eski küresel anti-terör birimi direktörü Richard Barret BBC'nin Radyo 4'te yayınlanan "Today" programında adamın izinin sürüleceğine inandığını ancak adalet önüne çıkarılmasında "büyük sorunlar" olacağını söyledi.

Telif hakkı AP

Barret "Atılabilecek bazı adımlar var ve kimliği tespit edildiğinde hangi adımların atılacağı daha net hale gelecek" dedi.

Ancak militanın İngiltere'ye dönmediği sürece adalet önüne çıkarılmasının zorlu bir süreç olacağı söyleniyor.

Aileye uyarı mektubu gelmiş

Öte yandan James Foley'in ailesine, ölümünden yaklaşık bir hafta önce öfke dolu bir e-posta geldiği ve burada Foley'in ABD hava harekatına misilleme olarak öldürüleceğinin yazılı olduğu ortaya çıktı.

İngilizce yazılan e-postada fidye isteği yer almadı.

Telif hakkı Getty

Kaçırılan batılı rehineler için istenen fidyelerde miktarlar oldukça büyük. Her bir kişi için milyonlarca dolar istenebiliyor.

Frank Gardner'in elde ettiği bilgilere göre Irak'taki bir kaynak, Batılılardan istenen fidye toplamının 200 milyon dolara ulaştığını söylüyor. 11 rehine bugüne kadar serbest bırakıldı. Avrupa ülkeleri fidye öderken, İngiltere ve ABD ödemiyor.

Kendisine İslam Devleti adını veren IŞİD örgütününün saflarında İngiltere'den 400 kadar kişinin olduğu düşünülüyor. İngiltere'de bugüne kadar Suriye'deki cihatçı eylemlerle ilgisi bulunduğu şüphesi ile 69 kişi gözaltına alındı.

IŞİD geçtiğimiz gece internette yayınladığı bir video kaydında, ABD'li serbest gazeteci James Foley'i hava harekatlarına missilleme olarak başını keserek öldürmüştü.

İlgili haberler