Hindistan'da alkole yasak geliyor

Telif hakkı n

Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde yetkililer, "alkol sorununa" çözüm için bir dizi önlem açıkladı.

Bu kapsamda 10 yıl içinde eyalette alkol tüketiminin tamamen yasaklanması planlanıyor. İlk aşamada, 700'den fazla bar ve alkollü içki satan dükkan kapatılacak, alkolün yasak olduğu günlerin sayısı arttırılacak. Kerala, Hindistan'da alkol tüketiminin en fazla olduğu eyalet. Eyalette kişi başına ortalama alkol tüketimi sekiz litrenin üstünde. Sağlık yetkilileri ve alkolle mücadele dernekleri, artan alkol tüketimiyle birlikte kazalar ve boşanmaların da arttığını söylüyor. Hastaneler ve rehabilitasyon merkezlerinin de hastalarla başetmekte zorlandığı belirtiliyor.

Alkolsüz Pazar

Eyalet yetkilisi Umnen Çandi'nin açıkladığı yeni düzenlemeler uyarınca 730 bar kapatılacak. Eyalette her ayın ilk günü alkol tüketimi yasaklanacak. Birkaç ay içinde yürürlüğe girecek düzenlemelerle artık Pazar günleri de alkol tüketilemeyecek. Gelecek yıldan itibaren sadece lüks otellerde alkole izin verilecek. Her yıl devlete ait alkollü içki satan 338 mağazanın yüzde 10'u kapatılacak.

Turizme darbe

Eyaletteki iş yeri sahipleri alkol yasağının turizme darbe vuracağını söylüyor. Kerala Hindistan'da en fazla turist çeken eyalet. Yasağın eyaletin gelirlerini de önemli ölçüde etkileyeceği belirtiliyor. Eyalet bütçesinin yüzde 20'sini, alkol satışından elde edilen gelirlerin oluşturduğu kaydediliyor.

İlgili haberler