Bardarbunga: İzlanda'da yeniden yanardağ alarmı

Telif hakkı ICELANDIC MET OFFICE

İzlanda, Bardarbunga yanardağının faaliyete geçmesinin ardından havacılık sektörü için kırmızı alarm uyarısında bulundu.

Meteoroloji Kurumu, yanardağı kaplayan buz tabakasının altında küçük patlamalarla bir aktivite yaşandığını duyurdu.

Yanardağın bulunduğu bölgedeki havasa sahası uçuşlara kapatıldı, ancak ülkedeki havalaanları açık.

Yine İzlanda'da 2010'da patlayan Eyjafjallajokull yanardağından püsküren kül bulutları nedeniyle Avrupa'nın kuzey batısındaki havayolu trafiğinde ciddi aksamalar yaşandı.

Kırmızı alarm, İzlanda'nın uyarı sisteminde en ciddi seviyeye işaret ediyor.

Polis yetkilileri, patlamaların bu aşamada 'küçük olay' gibi değerlendirildiğini kaydederken, ''buzul katmanının altındaki basınç nedeniyle, patlamaların yüzeye etkisinin olup olmayacağı henüz belirsiz durumda'' açıklamasını yaptılar.

İngiliz Havayolları British Airways, gelişmeleri yakından izlediğini, uçuşların normal şekilde seyrettiğini duyurdu.

Bardarbunga, İzlanda'nın iç kesimlerindeki Vatnajokul buzullarının 500 metre altında bulunan geniş bir yanardağ yapısının bir parçası.

Yetkililer, bir patlamanın yanardağın kuzeyinde sellere neden olabileceğine dikkat çekerek, yüzlerce kişiyi bölgeden tahliye etmişti.

Tahliye kararı, Salı geceyarısından cumartesi sabahına kadar bölgede 300'ün üzerinde depremin yaşanmasının ardından alındı.

Bölge, başkent Reykjavik'nin 300 km uzağında, geniş bir yerleşim nüfusu yok, ancak turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden.