Papa’dan Iraklı azınlıklara 1 milyon dolar

Telif hakkı AFP

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, İslam Devleti örgütünün tehdidi altındaki Iraklı Hıristiyanlara ve diğer azınlıklara 1 milyon dolar bağış yaptı.

Papa'nın geçen haftalarda Irak'a gönderdiği özel temsilcisi Cardinal Fernando Filoni, Katolik Haber Ajansı’na (CNA) yaptığı açıklamada bu bağışın yüzde 75’inin Hıristiyanlara, yüzde 25’inin de Ezidilere ayrıldığını söyledi.

Cardinal Filoni, Papa Francesco’nun “şahsi bağış” olarak yaptığı yardımın onda birini kendisinin şahsen Irak’a götürdüğünü belirtti.

Yaklaşık bir hafta boyunca Irak’ta temaslarda bulunduktan sonra 20 Ağustos’ta Vatikan’ dönen Filoni, “Bölgedeki Hıristiyanları tek başlarına bırakamayız. Irak’ta tek bir Hıristiyan bile kalsa orada olacağız” dedi.

Cardinal Filoni’nin açıklamalarına göre Papa, Irak Devlet Başkanı Fuad Masum ve Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye mektup yazarak bölgedeki Hıristiyanların ve diğer azınlıkların durumundan duyduğu endişeyi dile getirdi. Filoni, “mümkün olsa Papa’nın da bölgeye gitmeyi isteyeceğini” söyledi.

Papa: Üçüncü Dünya Savaşı

Papa Francesco da geçen hafta yaptığı bir açıklamada “Kürdistan’a gitmek isterim. Şu anda yapılacak en iyi şey bu değil ama ben buna hazırım” demişti.

Papa, Irak’ta yaşananları ve ABD’nin bombardımanlarını ise şöyle değerlendirmişti: “Bana Hıristiyanların, zavallı Hıristiyanların durumundan bahsediliyor. Doğru, onlar acı çekiyorlar. Ama Hıristiyan olmayan dini azınlılardan erkek ve kadınlar da var ve hepsi Tanrı’nın önünde eşittir…”

“Adaletsiz saldırganları durdurmak meşrudur. ‘Durdurmak’ sözcüğünün altını çiziyorum, ‘bombalamak’, ‘savaşmak’ demiyorum… Geçmişte defalarca saldrıganları durdurmak bahanesiyle müdahale eden güçler halkları kontrolleri altına aldılar, gerçek bir fetih savaşı yaptılar.”

Papa, “saldırganların” nasıl durdurulacağına tek bir devletin karar veremeyeceğini belirterek bunun Birleşmiş Milletler’in görevi olduğunu da vurgulamıştı.

Papa, “Bugün her yerinde savaş olan bir dünyada yaşıyoruz. Birisi bana “Peder biliyor musunuz Üçüncü Dünya Savaşı’nı yaşıyoruz, ama parça parça” demişti. Doğru söylüyordu!” demişti.